Simona s-a şi ne-a chinuit

vineri, 31 mai 2019, 01:43
7 MIN

In cele din urmă, constănţeanca s-a impus într-un meci de peste două ore cu poloneza Magda Linette * în turul III la Roland Garros s-a calificat şi Irina Begu

Sorana Cîrstea (84 WTA) pornea ca favorită în întâlnirea din turul II de la Roland Garros contra spaniolei Aliona Bolsova (137 WTA), născută la Chişinău, însă lucrurile au stat cu totul altfel. Chinuită, conform spuselor sale, de crampe stomacale, Sorana a cedat neaşteptat meciul cu 6-7, 6-7 într-o oră şi 38 de minute. Jucătoarea din Spania a practicat un tenis foarte bun, iar după şapte game-uri conducea cu 5-2. Cîrstea a revenit şi a împins setul în tie-break, unde Bolsova s-a impus la cinci. În setul secund, cele două jucătoare au mers cap la cap, trecându-şi în cont fiecare câte un break. În tie-break, tot Bolsova a fost cea care s-a impus, de această dată la trei. Astfel, performanţa cea mai bună a Soranei Cîrstea la Roland Garros rămâne cea din 2009, când a ajuns până în faza sferturilor de finală.

Dacă Sorana Cîrstea ne-a dezamăgit, Irina Begu (116 WTA) a avut o revenire de senzaţie în meciul cu jucătoarea cehă Karolina Muchova (73 WTA), pe care a învins-o cu 1-6, 6-3, 6-4, calificându-se în turul III. După un set foarte slab, Irina şi-a revenit treptat, încheind în triumf partida cu speranţa cehă. Meciul a durat o oră şi 55 de minute, însă pe Irina Begu o aşteaptă un meci foarte difcil în faza următoare. Ea o va întâlni în faza următoare pe tânăra jucătoare americană, Amanda Anisimova (51 WTA), care a eliminat o favorită, jucătoarea din Belarus, Arîna Sabalenka (11 WTA).

A treia jucătoare română care a evoluat ieri la Roland Garros a fost favorita numărul 3, Simona Halep, care a întâlnit-o pe poloneza Magda Linette (87 WTA). A fost un meci foarte greu pentru Simona, încheiat după două ore şi 11 minute,cu victoria româncei la scorul de 6-4, 5-7, 6-3. Halep putea pune capăt meciului în două seturi, dar a ratat trei mingi de a încheia mai repede partida. Şi în decisiv, deţinătoarea trofeului se putea impune mai uşor, după ce a condus cu 5-1. Simona Halep a fost nevoită să transpire din greu cu Magda Linette, o jucătoare care a etalat o evoluţie peste locul ei din clasament. Sportiva română a căutat agresivitatea de la prima minge, dar a jucat cu fluctuaţii, cu lipsă de inspiraţie pe alocuri şi a irosit numeroase momente de desprindere mai rapidă şi mai clară. Serviciul ei a fost sub nivelul arătat în ultima vreme, mai ales în primul set, când adversara a profitat de acest lucru. Per total, o evoluţie parcă mai slabă a numărului 3 mondial decât în primul tur, disputat cu Ajla Tomljanovic. Linette a mizat pe o carte de totul sau nimic, a dat tare, a jucat pe margini, a riscat aproape la fiecare minge şi s-a apărat cu o mare risipă de energie. Magda Linette şi-a pierdut agresivitatea în decisiv, o dată cu resursele fizice. Deşi nu a renunţat niciun moment la luptă, ea nu a mai avut precizie şi forţă în lovituri, astfel că jucătoarea mai experimentată, mai bogată în bagaj tehnic, mai rezistentă şi mai rodată în astfel de meciuri s-a calificat în turul al treilea.  Însă consumul de energie în aceste prime două tururi, în care a întâlnit sportive destul de slab clasate, nu o pune într-o poziţie avantajoasă pe Simona Halep în drumul ei către apărarea titlului de anul trecut. Românca a început cu break partida, consolidat cu serviciul. Apoi ea a avut trei mingi de un nou break, dar Linette s-a apropiat la 1-2, Halep a avut minge de 3-1, însă poloneza a reuşit break-ul şi a egalat. La 2-2, fostul lider WTA a avut 0-40 pe serviciul rivalei, însă a fost iar egalată. Jucătoarea română a reuşit în cele din urmă rebreak-ul şi părea că meciul a intrat pe făgaşul normal, când scorul a ajuns la 5-2. Linette nu a fost de acord să-i facă Simonei Halep viaţa uşoară şi a mai luat două gameuri înainte ca românca să câştige cu 6-4. Setul al doilea a fost la fel de dificil pentru jucătoarea română. Halep a lăsat aceeaşi impresie că e în control, a reuşit break-ul la 1-1, apoi l-a păstrat până la 5-4, când a servit pentru meci. Înainte, la 5-3, ea a ratat o minge de set pe serviciul polonezei, apoi încă două pe serviciul ei. Linette s-a agăţat cu disperare de fiecare punct şi a reuşit să egaleze la 5. Demoralizată, sportiva din Constanţa nu a mai reuşit nimic în acest set. Simona a condus cu 3-0 în ultimul set, după două break-uri, înainte ca Linette să facă un rebreak. Jucătoarea din Constanţa a mai câştigat două jocuri, apoi poloneza şi-a făcut prima dată serviciul în acest set şi a continuat să spere la victorie, cu un nou break. La 5-3, Halep a reuşit în sfârşit să pună capăt partidei, cu un rebreak, de 6-3, după două ore şi 11 minute.

În faza următoare, deţinătoarea trofeului va evolua cu Lesia Ţurenko din Ucraina (27 WTA) sau cu Aleksandra Krunic  din Serbia (76 WTA). Meciul s-a întrerupt aseară la scorul de 7-5 (Krunic) 5-7, 6-6

Meciul zilei în turneul feminin a fost cel dintre liderul mondial, Naomi Osaka şi Viktoria Azarenka (Belarus, 43 WTA) şi a reprezentat un nou test de rezistenţă psihică pentru tânăra vedetă niponă. Osaka s-a impus după două ore şi 50 de minute, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3. La fel ca în primul tur, când a trecut cu emoţii de Anna Schmiedlova (90 WTA), Osaka a început slab jocul şi a pierdut primul set. Azarenka a condus cu 4-0, însă nipona a mai redus din diferenţă, iar actul inaugural s-a încheiat cu triumful jucătoarei din Belarus, la patru. Setul secund a fost unul extrem de echilibrat, care a durat o oră şi 15 minute. Azarenka s-a aflat din nou în control, a condus cu 4-2, însă Osaka a egalat la 4, după un game foarte lung, de peste 10 minute. Actul al doilea s-a decis în ultimul game, la 6-5 pentru niponă, când Azarenka a avut patru şanse de a trimite setul în tie-break, însă Osaka s-a impus. În decisiv, lucrurile au stat diferit, Naomi Osaka câştigând cu 6-3. În turul III s-a calificat şi Serena Williams (10 WTA), fără probleme cu japoneza Kurumi Nara (238 WTA), în 67 de minute.

În partidele de dublu feminin, jucătoarele române au fost eliminate echipa Gabriela Dabrowski/ Xu Yifan (Canada/China), scor 1-6, 6-1, 2-6. Mai multe speranţe erau puse în cuplul româno-croat Raluca Olaru / Darija Jurak, dar acesta a pierdut cu 2-6, 3-6 în faţa echipei germane Anna-Lena Friedsam/Laura Siegemund.

Alte rezultate înregistrate ieri

Simplu feminin: Ekaterina Aleksandrova (Rusia) – Samantha Stosur (Australia) 3-6, 6-1, 6-4; Katerina Siniakova (Cehia) –Maria Sakkari (Grecia) 7-6, 6-7, 6-3; Iga Swiatek (Polonia) – Wang Qiang (China) 6-3, 6-0; Ashleigh Barty (Australia) – Danielle Collins (SUA) 7-5, 6-1; Belinda Bencic (Elveţia) – Laura Siegemund (Germania) 4-6, 6-4, 6-4; Andrea Petkovic (Germania) – Hsieh Su Wei (Taiwan) 4-6, 6-3, 8-6; Monica Puig (Porto Rico) – Daria Kasatkina (Rusia) 6-3, 6-1; Anna Blinkova (Rusia) – Caroline Garcia (Franţa) 1-6,6-4, 6-4.

Simplu masculin: Pablo Cuevas (Uruguay) – Kyle Edmund (Marea Britanie) 7-6, 6-3, 2-1 ab; Dominic Thiem (Austria) – Aleksandr Bublik (Kazahstan) 6-3, 6-7, 6-3, 7-5; Salvatore Caruso (Italia) – Gilles Simon (Franţa) 6-1,6-2, 6-4; Leonardo Mayer (Argentina) – Diego Schwartzman (Argentina) 4-6,6-3, 6-4, 7-5; Alexander Zverev (Germania) – Mikael Ymer (Suedia) 6-1, 6-3, 7-6; Novak Djokovic (Serbia) – Henri Laaksonen (Elveţia) 6-1, 6-4, 6-3; Anthoine Hoang (Franţa) – Fernando Verdasco (Spania) 6-4, 3-6, 7-6, 7-5; Dusan Lajovic (Serbia) – Elliot Benchetrit (Franţa) 6-3, 6-3, 6-4; Jan-Lennard Struff (Germania) – Radu Albot (R.Moldova) 7-6, 7-6, 6-7, 6-3; Jordan Thompson (Australia) – Ivo Karlovic (Croaţia) 6-3, 6-4, 6-7, 6-3; Gaël Monfils (Franţa) – Adrian Mannarino (Franţa) 6-3, 6-4, 6-4; Borna Coric (Croaţia) – George Harris (Africa de Sud) 6-2, 6-3, 7-6; Roberto Bautista (Spania) – Taylor Fritz (SUA) 6-2, 6-3, 6-2; Juan Martin del Potro (Argentina) – Yoshihito Nishikoka (Japonia) 5-7, 6-4, 6-2, 6-7, 6-2; Karen Hacianov (Rusia) – Gregoire Barrere (Franţa) 6-3, 7-6, 0-6, 7-5.