Surpriza uriasa la US Open: Roger Federer, eliminat de cel mai slab clasat semifinalist din ultimii 39 de ani

miercuri, 04 septembrie 2019, 07:14

Grigor Dimitrov a produs una dintre cele mai mari surprize de la actuala ediția a US Open-ului, bulgarul trecând în cinci seturi, scor 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2, de Roger Federer. A fost un meci de trei ore și 12 minute, iar marele campion elvețian a acuzat unele probleme fizice (la spate).

Deși a părut în control și a condus la un moment dat cu 2-1 la seturi, Federer a acuzat probleme medicale, a cerut ajutorul trainer-ului, iar de aici partida a înregistrat o schimbare de direcție.

Dimitrov a preluat control, a trimis partida în decisiv, iar în setul al cincilea s-a impus fără prea mari probleme (6-2).

Bulgarul este cel mai slab clasat jucator ajuns in semifinalele de la US Open incepand cu 1980 incoace.