Trei medalii pentru Florina Huiban

marți, 22 octombrie 2019, 01:43

La Bucureşti au loc Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret

Sportiva Florina Hulpan a câştigat, ieri, trei medalii de bronz la categoria 59 de kilograme (secţiunea Under-23) în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti. Triplă medaliată cu aur la ediţia de anul trecut (cat. 64 kg), Hulpan a obţinut bronzul la smuls, cu 94 de kilograme. La aruncat ea s-a clasat pe locul trei, cu 113 kilograme. La total, ea a urcat pe treapta treia a podiumului, cu 207 kilograme. Cealaltă reprezentantă a României la categoria 59 kg, Georgiana Curt, s-a clasat pe poziţia a şasea, cu 70 kg la smuls, 98 kg la aruncat şi 168 kg la total.

După ce în 2018 concurase la 69 kg, 63 kg şi 64 kg, Florina Hulpan a coborât în categorie la 59 în acest an. „Am schimbat categoria pentru că aveam mai multe şanse la medalie la 59 de kilograme. Însă nu e sigur că voi face această categorie şi pe viitor. Depinde mult de concurs, de cum mă simt şi de cum sunt pregătită”, a explicat ea. În prima zi, o altă sportivă română a obţinut o medalie de aur şi una de bronz, la categoria 59 kg: Andreea Penciu s-a impus la stilul smuls cu 88 kg, deşi a ratat două tentative la 91 kg. La aruncat, românca s-a clasat pe locul al patrulea, cu 100 kg, ratând două încercări la 103 kg. La total, Andreea Penciu a obţinut medalia de bronz, cu 188 kg.