Tricolorii tineri, cu gândul la prima victorie

joi, 10 octombrie 2019, 01:43

Naţionala de tineret U21 a României va întâlni la Ploieşti reprezentativa similară a Ucraine în grupa de calificare pentru Euro 2021. Reamintim că în primul meci jucat de tricolorii lui Mirel Rădoi în grupă, ei au fost învinşi în deplasare, cu 1-2 de Danemarca. În meciul de la Alborg, nordicii au condus cu 2-0, iar Florinel Coman a redus din handicap, după care a ratat un penalty. Florinel Coman nu mai este în lotul lui Rădoi, el fiind convocat la naţionala mare de către Cosmin Contra, pentru meciurile cu Insulele Feroe şi Norvegia. Adversara este o echipă cunoscută lor, mulţi dintre jucătorii echipei campioane europene U19 fiind promovaţi la eşalonul de vârstă superior. Această echipă a spulberat speranţele formaţiei similare a României, învingând cu 2-1, după ce tricolorii au condus până aproape de final cu 1-0. Moruţan a înscris acel gol, după care şi-a scos tricoul şi a primit al doilea cartonaş galben, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică. Acum, Moruţan face parte din lotul U21 şi se va reîntâlni cu unii dintre jucători. În aceste preliminarii,Ucraina a pierdut pe teren propriu cu 0-2 în faţa Finlandei şi a învins cu 4-0 Malta în deplasare. O formaţie probabilă a României este: Aioani – Boboc, Dima, Paşcanu, Raţiu – Drăguş, Olaru, Băluţă. Dragomir – Ad. Petre, Ganea. Tot astăzi, se dispută meciurile Finlanda – Malta şi Danemarca – Irlanda de Nord. În continuare, tricolorii vor juca vineri, la Voluntari, cu Irlanda de Nord.

*Naţionala U19, pregătită de Laurenţiu Roşu, a remizat, scor 1-1, cu Serbia, în primul joc din grupa de calificare pentru Campionatul European 2020, rezervat jucătorilor născuţi începând cu 1 ianuarie 2001. Sârbii au deschis scorul în minutul 32 prin Pavlević, iar tricolorii au egalat rapid după pauză, în minutul 48, prin Miculescu. Acelaşi Miculescu putea aduce victoria României în final, dar portarul Serbiei a parat excelent lovitura de pedeapsă a mijlocaşului de la UTA. În celălalt meci din grupă, Spania a învins Lituania cu 2-0. În continuare, echipa de tineret U19 va juca vineri de la ora 15:00 cu Spania, iar marţi, de la aceeaşi oră, cu Lituania. La Turul de Elită, programat în luna martie a anului 2020, se vor califica primele două clasate în cele 13 grupe şi cel mai bun loc trei, cărora li se alătură Portugalia. La Campionatul European Under 19, care se va disputa în luna iulie a anului 2020, se vor califica cele şapte câştigătoare ale grupelor de la Elită împreună cu ţara gazdă, Irlanda de Nord.