Triumful handbalistelor bleu

luni, 18 decembrie 2017, 02:43

Franţa a câştigat titlul mondial, învingând în finală cu 23-21 pe marea favorită, Norvegia

Naţionala de handbal feminin a Franţei a câştigat ieri cel de-al doilea titlu mondial din istoria sa, după ce a învins în finala competiţiei disputată la Hamburg reprezentativa Norvegiei, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 23-21 (11-10). Cele două echipe s-au confruntat pentru a treia oară în istorie în finala unui Campionat Mondial, Norvegia câştigând precedentele dispute, din 1999 şi 2011. Echipa Norvegiei, considerată ca mare favorită s-a izbit de o apărare dârză. În plus, poarta nordicelor nu a prea ţinut, iar jucătoarele norvegiene au ratat patru aruncări de la şapte metri. Golul care a asigurat victora a fost marcat cu 13 secunde înainte de final de Alexandra Lacrabère (FOTO). Franţa a disputat a cincea finală mondială din istoria sa şi a treia cu Norvegia, câştigând titlul mondial o singură dată până acum, în 2003. Pentru Franţa este doar a doua medalie de aur la marile competiţii, celelalte fiind argint la JO, tot argint de trei ori la CM şi trei medalii de bronz la CE.  Medalia de bronz a revenit, tot duminică, Olandei, care s-a impus în faţa Suediei, cu 24-21 (14-8). Norvegia s-a calificat în finală cu victorie în faţa reprezentativa Olandei, scor 32-23 (17-10), iar Franţa a trecut de Suedia, cu 24-22 (11-12). Înaintea finalei, Federaţia Internaţională de Handbal a anunţat componenţa All Star Team a Campionatului Mondial.

MVP a fost aleasă Stine Oftedal (Norvegia), celelalte jucătoare desemnate fiind: Katrine Lunde (Norvegia) – cel mai bun portar, Siraba Dembélé (Franţa, extremă stânga), Lois Abbingh (Olanda, inter stânga), Grace Zoodi (Franţa, centru), Yvette Broch (Olanda, pivot), Nora Mørk (Norvegia, inter dreapta), Nathalie Hagman (Suedia, extremă dreapta). Naţionala României a încheiat Campionatul Mondial pe locul 10, după ce a fost eliminată în optimile de finală ale competiţiei, luni, de reprezentativa Cehiei (27-28).