UPDATE: Două românce în sferturi. Simona în semifinale

vineri, 07 ianuarie 2022, 02:43

Simona Halep şi Irina Begu continuă cursa în turneele de la Melbourne.Sorana Cîrstea a fost învinsă net de Amanda Anisimova, Sferturi de finală: Amanda Anisimova – Irina Begu 2-6, 6-3, 6-2; Simona Halep -Viktorija Golubic 6-2, 5-7,6-4. Simona o va întâlni în semifinală pe chinezoaica Zheng Qinweng (126 WTA)

Aşa cum era de aşteptat, Simona Halep (20 WTA) n-a avut prea mari probleme din partea Gabrielei Ruse (87 WTA) şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1. Simoma s-a impus cu 6-2,6-1 în 61 de minute şi va juca în faza următoare cu Viktorija Golubic (43 WTA) din Elveţia, care a întrecut-o, cu scorul de 6-3, 6-0, pe olandeza Lesley Pattinama (158). Gabi a fost curajoasă, a încercat să fie agresivă, a deschis larg unghiurile loviturilor şi a schimbat rapid direcţia mingii. Din nefericire pentru ea, a risipit numeroase puncte prin greşeli neforţate. La fel ca la Transylvania Open, unde Halep a câştigat cu 6-1, 6-2, jocul Gabrielei Ruse s-a năruit destul de repede după un început promiţător. Serviciul a fost dezamăgitor la Ruse, însă nici Halep nu a excelat la acest capitol. În primul set, doar Simona şi-a fructificat serviciul, la 2-1 şi 5-2, în rest au fost numai break-uri. Gabriela Ruse a câştigat singurul game pe propriul serviciu la începutul setului secund. Sportiva din Constanţa le-a luat pe toate celelalte. Meciul dintre Simona Halep şi Golubic a avut loc azi-noapte.

În acelaşi turneu, Naomi Osaka (13 WTA) s-a calificat în sfertri, după ce a trecut de belgianca Maryna Zanevska (82), scor 6-1, 6-1, după doar 58 de minute, Ea o va întâlni pe germana Andrea Petkovic (75 WTA), fostt număr 9 mondial, care a învins-o pe pe tânăra jucătoare franceză Clara Burel, scor 7-5,2-6, 6-4. Alte rezultate: Anastasia Potapova (Rusia) – Anna Bondar (Ungaria) 6-4, 6-7, 7-5, Ana Konjuh (Croaţia) – Kaia Kanepi (Estonia) 6-2, 3-6, 6-3; Zheng Quinwen (China) – Vera Zvonareva (Rusia) 5-7, 6-3, 6-4;
Veronika Kudermetova (Rusia) – Madison Brengle (SUA) 6-0, 3-6, 7-5. Celelalte meciuri din sferturi sunt: Kudermetova – Potapova şi Koniuh – Weng.

* În celălalt turneu Summer Set desfăşurat în paralel pe arenele din Melbourne, Irina Begu s-a calificat, de asemenea în sferturi, trecând cu 3-6, 6-2, 6-3 de italianca Jasmine Paolini (53 WTA). Irina, care trecuse în primul tur de principala favorită (americanca Jessica Pegula), a început bine meciul şi a condus cu 2-0, dar Paolini a întors scorul şi s-a impus cu 6-3. Begu a dominat actul secund, câştigat cu 6-2, după un nou debut bun (3-0). În decisiv, românca s-a desprins la 4-1, după trei jocuri consecutive, impunându-se cu 6-3. Irina care a încheiat cu şapte aşi şi şapte duble greşeli, a făcut diferenţa cu primul serviciu. Irina Begu,care ar fi putut face un sfert românesc contra Soranei Cârstea (39 WTA) . Însă târgovişteanca a dezamăgit în faţa americancei de origine rusă Amanda Anisimova (78 WTA) pierzând cu 4-6,1-6 după 67 de minute. Americanca a început foarte bine şi a condus cu 3-0, Cîrstea a egalat, 3-3, dar Anisimova a făcut diferenţa în acest set printr-un nou break, la 5-4. Al doilea set a fost fără istoric, după ce Anisimova a avut 5-0. Anisimova a câştigat singurul său duel cu Irina Begu, în 2019, în turul al treilea la Roland Garros, cu 7-6, 6-4.

Alte rezultate din optimi: Daria Kasatkina (Rusia) – Madison Keys (SUA) 7-6, 2-6, 6-3; Kamila Rahimova (Rusia) – Sara Sorribes (Spania) 7-6, 6-4; Clara Tauson (Danemarca) – Zhu Lin (China) 6-1, 6-0; Aliaksandra Sasnovici (Belarus) – Rebecca Peterson (Suedia) 6-2, 6-4; Nuria; Parriza (Spania) – Claire Liu (SUA) 3-6, 7-5, 6-1 Ann Li (SUA) – Anastasija Sevastova (Letonia) 6-1, 6-4, Programul sferturilor; Begu – Anisimova, Kasatkina – Parrizas, Li – Rahimova, Tauson – Sasnovici.

La dublu, Irina Begu, în compania Ninei Stojanovic” s-a calificat în semifinale, după victoria cu 4-6, 6-0, 10-3 în faţa echipei Aliona Bolsova/ Katarzyna Kawa (Spania/Polonia). Irina şi partenera ei vor întâlni în semifinală cuplul Bernarda Pera/Katerina Siniakova (SUA/Cehia). În acelaşi turneu, perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze a fost eliminată din primul tur, 7-5, 4-6, 10-12 de către cuplul cuplul Viktorija Golubic/Astra Sharma (Elveţia/Australia).

* Poloneza Iga Swiatek şi americanca Sofia Kenin au obţinut, ieri biletele pentru sferturile de finală ale turneului de tenis de la Adelaide (WTA 500). Swiatek, a cincea favorită şi campioana en titre, a avut un meci mai uşor decât era de aşteptat cu Leylah Fernandez (Canada), finalista de la US Open, de care a dispus cu 6-1, 6-2, în 75 de minute. În sferturile de finală, poloneza, câştigătoarea titlului la Roland Garros în 2020, va primi replica Viktoriei Azarenka, dublă campioană de Grand Slam. Kenin, a şasea favorită la Adelaide, a avut un meci dificil cu australianca Ajla Tomljanovic, câştigând cu 3-6, 7-6, 6-3, după două ore şi jumătate. „n sferturi, Kenin va întâlni liderul mondial, Ashleigh Barty.Alte rezultate: Japoneza Misaki Doi a dispus de americanca Anastasia Gasanova, scor 7-6, 6-3. Celelalte două sferturi: Elena Rîbakina (Kazahstan) – Shelby Rogers (SUA) şi Misaki Doi (Japonia) – Kaja Juvan (Slovenia).
*Rusia şi Canada s-au calificat în semifinalele Cupei ATP, competiţie masculină pe echipe care a avut loc la Sydney. Ruşii şi-au asigurat victoria în grupaB, după ce au învins Italia cu 2-1. Dacă la simplu au fost rezultate normale (Jannick Sinner –Ruslan Safiullin 7-6, 6-3; Daniil Medvedev – Matteo Berrettini 6-2, 6-7, 6-4) decizia s-a dat la dublu, cei doi ruşi de la simplu câştigând în faţa lui Sinner şi Berrettini cu 5-7, 6-4, 10-8. Australia a învins cu 2-1 Franţa, dar atât. În grupa C, echipa canadiană, cu Dennis Shapovalov şi Felix Auger-Aliassime, şi-au asigurat victoria în faţa Germaniei încă din meciurile de simplu. Semifinalele vor fi Spania – Polonia şi Rusia – Canada.