Voleibalistele, calificate la Euro 2019

joi, 10 ianuarie 2019, 02:43

Echipa României a învins ieri în deplasare formaţia Bosniei şi va merge la turneul final

Învinsă cu 2-3 sâmbătă, la Alexandria, de către echipa Spaniei, echipa feminină de volei a României avea nevoie musai de o victorie în ultimul ei meci din grupa F, în faţa echipei  Bosniei,  în sala acesteia din Lukavac, pentru a se califica la Euro 2019. Lipsită de căpitanul Adina Salaoru, accidentată în primele minute ale partidei cu Spania, echipa tricoloră pregătită de bulgarul Nikolai Ivanov a dat dovadă de tărie de caracter, reuşind să se califice în urma unui meci de cinci seturi în care gazdele au condus cu 2-1 la seturi. După ce au câştigat primul act cu 25-17, apăsând pe acceleraţie în partea finală a setului, româncele au pierdut următoarele două seturi la 19 şi 21. Însă România s-a trezit şi a câştigat setul al patrulea cu autoritate, scor 25-17. În setul decisiv, bosniacele au jucat început mai bine, au condus cu 4-2, însă tricolorele au rupt echilibrul de la 8-8 şi n-au mai pierdut decât un singur punct până la victoria în tiebreak cu 15-9. Cea mai bună jucătoare română a fost din nou Ioana Baciu, dar toată echipa merită felicitări. Campionatul European de volei feminin va avea loc în perioada 23 august – 8 septembrie. Meciurile vor fi găzduite de Ungaria, Turcia, Polonia şi Slovacia.