LIVE TEXT: Politehnica Iași-Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 1-0, final

joi, 19 octombrie 2023, 18:30
7 MIN

Partidă restantă din etapa a VII-a a Ligii I de fotbal.

Fluier final după 12 minute suplimentare

81-Debeljuh înscrie după o lansare în adâncime a lui Rența.Faza este analizată la VAR și golul este anulat , după patru minute. Între timp, antrenorul ieșean primește al doilea cartonaș galben și este trimis în tribune

75-lovitură liberă periculoasă de la 18 m pentru Sepsi, la un fault al lui Marchioni asupra lui Alimi, Ștefănescu execută  în transversală

67-Aganovic ratează din fața porții, fiind deposedat de Bordeianu

62-Phelipe șutează periculos din careu, Niczuly  respinge în corner

60-Mare ratare a lui Matei, care nu interceptează o pasă de la Gheorghe la 8 m de poarta lui Ailenei

51-Buș trage peste de la 8 m, după pasa lui Phelipe

1-0, min.48-Phelipe înscrie după o combinație lucrată de Roman și Marchioni

45+2-pauză, Nimic la nimic

45-șut puternic Roman de la 15 m, paradă Niczuly

35-Roman trage de 18, m, reține Niczuly

25-Matei încearcă să reia din unghi centrarea lui Ștefănescu, dar reia în plasa laterală

13-Acțiune Ciobanu-Buș în preajma careului mic covăsnean, reluarea ultimului nu-l păcălește pe Niczuly

7 – Ștefanovici trage de la 16 m, minge deviată în corner. Fără rezultat

3-penalty pentru Sepsi. Intervenție a lui Katanec asupra lui Ștefănescu. Matei execută în bară!

Distribuțiile de start

Poli: Ailenei – Martac (71-Itu), F. Ilie, Katanec, Ispas (90+2-Gheorghiță) – Bordeianu, Marchioni – Roman (90+2 – Jatoba), Ciobanu, Ștefanovici – Buş (90+6-Harrison). Antrenor: Leo Grozavu

Sepsi: Niczuly –Aganovic (73-Varga),  Bălaşa, Ninaj, Fl. Ştefan – Rodrigues (61-Debeljuh), Rența – Gheorghe,  Matei (61-Alimi), Ștefănescu-Safranko (61-Rondon)  Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Arbitru: Andrei Chivulete

Cartonașe galbene: Bordeianu. Ailenei/ Matei, Bălașa, Gheorghe

âUn nou start al CSM Politehnica Iaşi în cursa pentru a atinge obiectivul, clasarea la mijlocul clasamentului, acolo unde ar trebui să stea o echipă care are condiţii fără precedent în istoria clubului, poate avea loc astăzi. După un parcurs submediocru în prima treime a sezonului regulat, Poli poate părăsi în această seară zona roşie a clasamentului, în care se află, chiar şi cu o remiză în duelul pe care-l va avea cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Egalul nu poate fi însă un rezultat mulţumitor pentru gazde, care primesc vizita unei trupe în derivă totală. Sepsi a înclinat steagul în ultimele cinci partide de campionat şi nu a mai câştigat în ultimele şase dueluri oficiale. Acest lucru a generat o presiune uriaşă în tabăra covăsneană, presiune adâncită de ieşirea de ieri a patronului Laszlo Dioszegi. Acesta a lăsat să se înţeleagă că antrenorul Liviu Ciobotariu ar putea fi înlocuit dacă echipa nu obţine minimum patru puncte din următoarele două partide.

În plus, Poli are foarte multe atuuri proprii. Printre ele se numără „iarba verde de acasă”, foamea de victorie în Copou, unde Iaşi nu a mai câştigat din Liga a II-a, de pe 21 mai, sau dorinţa antrenorului gazdelor, Leo Grozavu, de a se revanşa faţă de Sepsi după divorţul din septembrie 2021, care a fost apoi pigmentat cu declaraţii contondente.

Tehnicianul amintit şi-a prezentat gândurile legate de meci într-o conferinţă de presă care a avut loc ieri, în Copou.

„Sunt nemulţumit de faptul că nu am fost consultaţi în privinţa amânării meciului de la data la care trebuia jucat. Meciul vine acum într-un moment nepotrivit, programarea a fost făcută pe genunchi, aşa cum se întâmplă lucrurile în România. Jucăm joi, apoi duminică. Suntem dezavantajaţi şi de faptul că nu vom putea conta pe Samayoa”, a declarat Grozavu, care a adăugat: „Întâlnim o echipă puternică, cu jucători valoroşi, cu un antrenor cu multă experienţă, un club bine consolidat. Noi avem însă nevoie de puncte, aşteptăm cu toţii, cu mare nerăbdare, prima victorie pe teren propriu.

Echipa e pe un trend bun, ascendent. Chiar dacă am pierdut ultima partidă de campionat, am arătat că suntem greu de învins. Am făcut greşeli, dar am făcut o partidă solidă într-un infern cum e cel din Giuleşti”.

Deşi a afirmat recent că după această pauză a campionatului echipa va ajunge la nivelul aşteptat, Leo Grozavu a dat ieri o declaraţie uluitoare: „Cel puţin până la finalul campionatului ne vom căuta în continuare! Asta pentru că de la joc la joc va trebui să vedem pe cine ne vom putea baza, nu doar pentru acum, ci şi pentru viitor”.

Şeful băncii tehnice ieşene a spus că i-ar fi convenit ca Liga I să nu se fi întrerupt săptămâna trecută: „A fost o perioadă bună pentru noi între ultimele întreruperi. Mi-ar fi convenit să se joace în continuare. Dar, din punct de vedere fizic, mental, jucătorii aveau nevoie de pauză. Sunt multe jocuri, jucătorii au nevoie de un respiro în care să mai refuleze. Am lucrat intens în această pauză în care nu am jucat vreun amical pentru că nu am găsit un adversar care să vină minim din Liga a II-a, aşa cum ne-am dorit”.

Venit în vară la Iaşi chiar de la Sepsi, fundaşul Rareş Ispas s-a arătat mulţumit de pauza de săptămâna trecută şi încrezător că Poli va triumfa astăzi: „Va fi un meci dificil, dar ştim ce avem de făcut. Suntem concentraţi sută la sută şi ne gândim doar la cele trei puncte. Asta mai ales că ne-am pregătit foarte bine în această perioadă de vacanţă, care ne-a ajutat mult. Am lucrat foarte mult fizic şi tactic, putem câştiga primul meci acasă”, a declarat fotbalistul în conferinţa de miercuri.

O victorie astăzi, cu Sepsi, ar însemna nu numai urcarea Iaşului pe locul X, ci şi depăşirea adversarului pe care Poli îl va întâlni duminică, de la ora 15:30, tot în Copou, FC U 1948 Craiova. Şi oltenii sunt o trupă de bătut, în condiţiile în care imprevizibilul patron al craiovenilor, Adrian Mititelu, a dat recent echipa, care a fost lipsită de un antrenor adevărat o lungă perioadă, pe mâna unui italian complet necunoscut, Giovanni Costantino, fost conductor de tren!

În plus, oltenii, care nu vor putea conta pe cel mai bun jucător al lor, Bauza, accidentat, sunt în criză, ei reuşind să obţină un singur punct din ultimele trei partide de campionat: 0-2, acasă, cu Oţelul Galaţi, 0-2 la CFR Cluj şi 1-1, pe teren propriu, cu FC Hermannstadt.

Politehnica ar putea avea un atu în plus duminică faţă de duelul de azi. Căpitanul echipei, Nicolas Samayoa, care a jucat două meciuri în echipa naţională a Guatemalei (90 de minute în duelul de sâmbătă, din Trinidad Tobago, pierdut cu 2-3, şi primele 48 de minute ale disputei de miercuri, din Panama, 3-0 pentru gazde, ieşeanul fiind eliminat în minutul 3 al actului secund), ar putea fi folosit de Grozavu. Trăgând linie, pârtie mare pentru acumularea a şase puncte în patru zile şi urcarea Politehnicii în zona călduţă a clasamentului

Iată programul celorlalte meciuri ale etapei a XIII-a a Ligii I de fotbal

• Vineri: UTA – Rapid (ora de start – 20:00).
  • Sâmbătă: FC Hermannstadt – Dinamo Bucureşti (17:00), Farul Constanţa – Universitatea Cluj (21:45).
  • Duminică: Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti (18:00), FCSB – FC Voluntari (21:00).
  • Luni: Sepsi – FC Botoşani (18:00), CFR Cluj – Oţelul Galaţi (21:00).

Meciul din această seară şi partidele din runda a XIII-a vor fi transmise în direct de principalele televiziuni de sport din România.