Barcelona scapă de un complex

sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 02:43

După zece ani, catalanii reuşesc să câştige la San Sebastian. S-a stabilit “careul” în Cupa Spaniei

* Formaţia FC Barcelona a învins în deplasare în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Real Sociedad, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei. Este prima victorie a catalanilor pe stadionul Anoeta după zece ani. În echipa antrenată de Luis Enrique au fost titulari toate celei trei superstaruri, Messi, Suarez şi Neymar. Rakitic a fost rezervă, iar Iniesta a fost schimbat la pauză. Returul va avea loc în 26 ianuarie, la Barcelona. Într-un alt meci, Atletico Madrid a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia Eibar, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Griezmann (’28), Correa (’60) şi Gameiro (’68). În celelalte partide din manşa tur a sferturilor de finală, miercuri, s-au înregistrat rezultatele: Real Madrid – Sevilla 1-2 şi Alcorcon – Alaves 0-2.
* AS Roma este ultima echipă care s-a calificat în sferturile Cupei Italiei, după ce a învins, pe “Olimpico” cu 4-0 echipa Sampdoria. Golurile au fost marcate de Nainggolan (’39, ’90), Dzeko (’47) şi El Shaarawy (’61).În sferturi, AS Roma va întâlni, la 1 februarie, formaţia de eşalon secund Cesena.  Programul celorlalte partide din sferturile de finală este următorul: Napoli – Fiorentina (24 ianuarie), Juventus Torino – AC Milan (25 ianuarie), Inter Milano – Lazio (31 ianuarie).