Bronz handbalistic studenţesc

miercuri, 24 aprilie 2013, 01:50

Astăzi, de la ora 16:00, în Sala LPS, Politehnica Iaşi – CSM Focşani, în etapa a XXIV-a a Diviziei A de handbal masculin. După clasarea pe locul III a studenţilor ieşeni la CNU, antrenorii ieşeni sunt optimişti pentru acest meci

Astăzi, iubitorii handbalului ieşean pot urmări un joc contând pentru Divizia A masculină. În Sala Liceului cu Program Sportiv Iaşi, cu începere de la ora 16, Politehnica Iaşi primeşte replica formaţiei CSM Focşani 2007. Dacă luăm reper clasamentul (gazdele se situează pe poziţia a IX-a, cu 17 puncte, în timp ce oaspeţii ocupă locul VII, cu 24 de puncte) şi rezultatul din tur, 28-21 pentru vrânceni, Poli va avea o misiune dificilă în încercarea de a-şi adjudeca victoria. Antrenorul ieşenilor, Florin Spiridon, este însă optimist, mai ales că, la sfârşitul săptămânii trecute, o echipă care conţine mai mulţi jucători pe care contează astăzi a ocupat locul III la Campionatele Naţionale Universitare. La sfârşitul săptămânii trecute, la Reşiţa, au avut loc Campionatele Naţionale Universitare. Echipa Iaşului, care a participat sub titulatura CS Politehnica Universitatea Alexandru Ioan Cuza, pregătită de Spiridon, a ocupat locul III, după ce, în grupe, a învins cu 30-18 pe UNEFS Bucureşti şi pe Agronomia Bucureşti şi a cedat în faţa Universităţii Reşiţa, cu 18-24, iar în finala mică s-a impus cu 30-20 în faţa Universităţii Timişoara. "Evoluţia băieţilor la un turneu la care Folescu a obţinut titlul de cel mai tehnic jucător, mă fac să fiu optimist în privinţa partidei cu echipa din Focşani”, a completat tehnicianul ieşean.