Doi campioni naţionali la judo

luni, 11 martie 2013, 18:43

Judoka ieşeni au intrat bine în 2013. La prima competiţie importantă a anului, Campionatele Naţionale de tineret (under 23 de ani), care s-au desfăşurat în week-end, la Drobeta Turnu Severin, sportivii din Iaşi au obţinut două medalii de aur şi două de argint. Cea mai bună comportare au avut-o participanţii la categoria 60 de kilograme, unde s-a consemnat o finală în familie, Alex Ferariu – foto –  (CSM CSS Unirea Iaşi, antrenor Florin Grosu) – Florin Hîrleţ (Politehnica Iaşi, antrenor, Costel Năftică), care a fost câştigată de primul. Şi un elev al lui Năftică, Emanuel Rădulescu, a obţinut titlul de campion naţional, la categoria 81 de kilograme, în timp ce un alt sportiv de la Poli, Flavius Smeu, s-a clasat al doilea la categoria plus 100 de kilograme.