Doua clipe de nebunie

vineri, 31 august 2007, 19:25

26 august 2007. Meciul Politehnica Timisoara – Rapid, minutul 71. Arbitrul asistent Dorin Mudura vede o infractiune comisa de Ganea asupra lui Sapunaru, iar centralul Stefan Erdei ii acorda al doilea cartonas galben, eliminindu-l de pe teren. Cel numit "Ganezul" se repede ca o fiara la asistent, sarindu-i la beregata si incercind sa dea cu el de pamint. In cele din urma, Ganea este calmat cu greu de propriii coechipieri si de fortele de ordine.

28 august 2007. Meciul Dinamo – Lazio, minutul 47. Fundasul dinamovist Valentin Nastase incearca sa-l dribleze pe Del Nero in careul propriu. Italianul ii fura mingea si cel numit "Pepene" faulteaza la disperare. Arbitrul Mejuto Gonzalez acorda penalty pentru Lazio, scorul devine 1-1, apoi Dinamo cade total si pierde cu 1-3, pe greselile lui Blay si Margaritescu. A doua zi, Nastase spune ca nu vrea sa mai continue la Dinamo.
In momentul eliminarii lui Ganea, publicul timisorean a scandat minute in sir numele "eroului". Dupa meciul Dinamo – Lazio, cei mai infierbintati suporteri "spartani" se interesau de adresa lui Nastase din Bucuresti, pentru a-i da foc la casa. "Merg cu Ganea pina in pinzele albe", clama, duminica seara, patronul Timisoarei, Marian Iancu. "Ganea a fost provocat tot timpul meciului", tinea isonul si antrenorul ceh Dusan Uhrin. Dupa meciul Dinamo – Lazio, antrenorul Mircea Rednic se dezlantuia cu energii nebanuite asupra lui Nastase. Nu i-a cazut bine la lingurica "puriului" ca angrenajul tactic impecabil gindit sa fie naruit de o gafa de incepator.
In presa aparea cu insistenta faza de groaza de la Timisoara, cu chipul injectat de ura al "Huliganezului". Dar, in acelasi timp, apareau si articole care cereau clementa pentru Ganea si imagini cu un "ganez" zimbitor, jucindu-se cu baietelul sau in fata casei. Iar la TV, imaginea cu Ganea si Mudura alterna cu cea de arhiva, de la Euro 2000, cind Ganea il invingea din penalty pe Nigel Martyn, aducind Romania in sferturile de finala. Tot in presa se puteau gasi "flash-back-uri" cu gafe asemanatoare comise de Vali Nastase in Italia, iar deasupra imaginilor TV de la talk-show-urile ce au succedat drama dinamovista aparea "Grazie, Nastase!". Nici un post de televiziune n-a retransmis golul inscris de "Pepene" la Lisabona, cind Dinamo a invins pe Benfica.

Clipa de nebunie a lui Ganea, clipa de nebunie a lui Nastase. Doua clipe de nebunie, judecate cu masuri diferite, asa cum ar fi normal. Numai ca in sens invers. Ganea a primit 22 de etape de suspendare si nu va dura mult pina cind el va deveni o victima a sistemului. Deja este, daca ar fi sa subscriem la ideile lui Marian Iancu. Victima arbitrilor si a mafiei din FRF, careia nu-i convine ascensiunea fulminanta a echipei Poli-Stiinta Timisoara pe firmamentul fotbalului romanesc. Deja Mitica Dragomir plinge cu lacrimi de singe pe umarul huliganezului si nu va trece multa vreme pina cind comisiile vor fi sensibilizate si ii vor fi reduse etapele de suspendare. Mai-mai sa pariem ca pina la sfirsitul turului il vom revedea pe Ganea in tricoul echipei de pe Bega.

Pentru Vali Nastase nu exista nici mila, nici clementa. Nu conteaza ca, dupa gafa comisa, Dinamo mai avea nevoie de un singur gol pentru a rezolva calificarea. Nu conteaza ca Dinamo nu a murit dupa 1-1, ci dupa 1-2 si 1-3, cind altii au gresit mai rau ca "Pepene". Si daca gafa lui Nastase ar fi insemnat intr-adevar momentul prabusirii dinamoviste, atunci inseamna ca pregatirea psihologica a echipei este jalnica, din moment ce un simplu gol din penalty poate sa darime o echipa de lei-paralei, asa cum se arata Dinamo pina atunci.

Vali Nastase va pleca, probabil, din nou intr-o tara civilizata, Italia. "Nu mai vreau sa aud de Romania", spune el. Cu tot patriotismul de care nu ducem lipsa, trebuie sa-i dam dreptate. Atunci cind un fotbalist care sare la gitul arbitrului devine un erou, iar altul care greseste in aparare, un proscris, cuvintele lui Nastase au acoperire in fapte.