UPDATE. Stop cardiac pe terenul de fotbal, de la o minge primita in piept

luni, 11 aprilie 2011, 22:44

Un fotbalist dintr-o liga inferioara de fotbal din judetul Vaslui a ajuns in stare grava la spital dupa ce a receptionat o minge puternica in piept.

Vasile Adumitroaie, in virsta de 35 de ani, este fotbalist in echipa Vulturul Balteni. Echipa barbatului a avut duminica meci cu Avintul Zapodeni, insa la 20 de minute dupa inceperea partidei fotbalistul a fost lovit foarte puternic in piept de o minge degajata de un adversar. Dupa citeva secunde, barbatul a cazut din picioare si a intrat in stop cardio-respirator.

Din fericire, pe stadion se afla un echipaj medical, iar asistenta medicala a inceput imediat manevrele de resuscitare. Ambulanta care a ajuns dupa zece minute l-a gasit pe barbat constient. Fotbalistul a fost transportat apoi la Unitatea de Primire Urgente de la Spitalul Judetean Vaslui, unde a fost supus mai multor investigatii. Starea barbatului nu s-a ameliorat insa, astfel ca medicii au decis transferul acestuia la Iasi.

"In jurul orei 22 ambulanta SMURD l-a transportat pe barbat de la Vaslui la Iasi. Pacientul se afla in soc cardiogen postresuscitare si tulburari de ritm. A fost internat la Institutul de Boli Cardiovasculare, insa starea sa este destul de grava. Deocamdata pronosticul este rezervat", a declarat conf.dr. Diana Cimpoesu, medic-sef la UPU-SMURD.

Partida dintre cele doua echipe nu a mai continuat dupa incident, scorul raminind 1-0 pentru Avintul Zapodeni.