Trei copii din Iasi au urcat pe podiumul Concursului National de Mini Mister si Miss

miercuri, 11 februarie 2009, 19:49

La  Concursul National de Mini Mister si Miss, care s-a desfasurat simbata la Bucuresti, Eliza Lungu a obtinut titlul de Miss la categoria 10-13 ani, Alexandru Ocu a fost desemnat Mister la categoria 13-15 ani. La aceeasi categorie, insa pe pozitia a doua, s-a clasat Danut Petrisoaia.

"Este prima data cind particip la acest concurs. Pina acum nu mi-am dorit, dar ma bucur ca am participat", spune Alexandru Ocu, care se simte, spune el, "ca un cistigator".

Pe linga cei trei elevi ieseni, pe podium au urcat alte doua concurente, care, desi sint din Botosani, se pregatesc la Iasi cu profesoarele Anca Apetroaiei si Ligia Grozdan, de la Palatul Copiilor. Anastasia Papistasu a obtinut locului I la categoria mica, 6-10 ani, iar Alexandra Mateiuc este ocupanta locului al II-lea la categoria 10-13 ani.

"Aceste rezultate sint pentru mine inca o dovada a faptului ca stiu sa imi fac treaba. Chiar daca am facut parte din juriu, eu nu am avut dreptul de a-mi juriza propriii elevi. A fost o competitie grea pentru ca a durat 12 ore, timp in care copiii au trecut prin opt probe", ne-a declarat Anca Apetroaiei, ai carei elevi au urcat pe podium si anul trecut. Ea a colaborat, pentru a-i pregati pe acesti copii, nu numai cu Ligia Grozdan, dar si cu directorul Palatului Copiilor, Catalin Damian.

Anca Apetroaiei a fost si ea premiata cu o diploma de excelenta "pentru modul exigent si exemplar in care a contribuit la pregatirea si jurizarea concurentilor".

La competitia pregatita de organizatia Miss Romania au participat 40 de copii din toata tara.