Au pus de-o premiera

duminică, 28 februarie 2010, 21:54

Cea mai asteptata partida a handbalistilor ieseni in aceasta primavara s-a transpus intr-o victorie la limita in fata liderului seriei Est, unica in acest sezon si una dintre putinele din ultimii ani. Din nou fara veteranii Damian si Onuta, despre absenta carora conducatorii echipei n-au avut prea multe explicatii, Politehnica a invins Universitatea Galati dupa o partida echilibrata si care s-a transat in ultimele secunde. Rasturnarile de situatii au fost la ordinea zilei in prima repriza iar atacurile s-au purtat de ambele parti in special pe axul central. Cu Ifrim supravegheat continuu gazdele s-au descurcat destul de greu in atac cita vreme Motrevic n-a prins cea mai grozava zi, n-a dinamizat jocul si n-a patruns decit pentru doua aruncari de la 7 m. Caciuc a fost principala gura de tun insa eficacitatea a fost redusa, asa ca restul a mai venit de la Ifrim, cu aceleasi actiuni personale purtate frontal. Insa, cum poarta n-a functionat iar Ifrim a mai irosit si doua aruncari de penalitate la vestiare s-a mers la egalitate. Echilibru a fost si la reluare iar scenariul identic insa ceva avea sa se rupa. Mai intii Dascalu a scos doua mingi apoi Buga a intrat cu si mai mult spor si s-a vazut in joc cu un 7 m parat si un contraatac scos. Ifrim si Caciuc au continuat sa tina Politehnica acolo, partida s-a incins si au aparut duritatile iar cu doua minute inainte de final gazdele aveau doua goluri avans, scor 24-22. Desi n-a jucat chiar rau pina atunci Gherciu a fortat o actiune personala, s-a mai luat un gol in inferioritate si egalitatea a venit cu mai putin de un minut. Si totusi Caciuc avea sa mai inscrie o data dintr-o aruncare de la 9 m, apoi gazdele s-au aparat agresiv, au ramas in patru jucatori de cimp iar Buga a salvat victoria cu o interventie in ultima secunda.

Pentru Politehnica au evoluat: Mitrofan, Dascalu, Buga – Velicu, A. Burdun, Ifrim (11 goluri, 3 din 7m), Motrevici, Gherciu (2), Iftimi (1), Oniga (1), Caciuc (7), I. Ciocoiu si Nemenco (3).

Celelalte partide ale etapei a XIII-a: LPS P. Neamt – Bucovina II Suceava 36-34 (17-17) si CSM Focsani – HC Vaslui 22-14 (11-5).

Etapa viitoare (duminica, 7 martie): Universitatea Galati – HC Vaslui, Bucovina II Suceava – CSM Focsani si Politehnica Iasi – LPS P. Neamt.

1. Galati            13         10         0          3          358-316 20

2. Suceava        13         6          4          3          420-373 16

3. Iasi               13         6          2          5          369-345 14

4. Focsani         13         4          3          6          332-335 11

5. P. Neamt       13         3          3          7          361-415 9

6. Vaslui           13         3          2          8          298-354 8