Dubla pentru TC Coreco

luni, 05 iulie 2010, 20:32

Desfasurat la sfirsitul saptaminii trecute, Campionatul National individual pentru copii de 12 ani a adus un titlu pentru sportivul legitimat la TC Coreco Iasi, Eduard Adam. Aflat pe prima pozitie in clasamentul national al acestei categorii de virsta, ieseanul a fost si prim favorit pe tabloul de 64 al competitiei desfasurate in capitala. Dupa patru tururi pe care le-a cistigat lejer ieseanul a ajuns in semifinale, acolo unde s-a jucat pe sistemul fiecare cu fiecare. Dupa ce a trecut cu 6-3, 6-0 respectiv cu 6-3, 6-3 de favoritii nr. 4 respectiv 8, Adam a pierdut primul set abia in disputa cu favoritul nr. 2, Sorin Iordache (Slobozia), pe care invins pina la urma cu 6-2, 4-6, 6-4. Tenismenul de la TC Coreco a fost singurul din careu de asi care a obtinut maxim de victorii in turneul de simplu. Prezent si pe tabloul de dublu, Adam a parasit competitia in sferturile de finala.

Cealalta performanta obtinuta de TC Coreco a venit pe mina Laurei Enea, care a cistigat proba de dublu a turneului international de categoria a II-a de la Mamaia, organizat in cadrul Tennis Europe, circuitul european de juniori sub 16 ani. Facind pereche cu Cristina Ene (Sportul Studentesc Bucuresti) alaturi de care a mai cistigat alte doua turnee internationale plus Nationalele de sala din februarie, cele doua tenismene au plecat ca prim-favorite la start, au trecut lejer de primele trei tururi iar in finala au dispus de cuplul favorit nr. 2, Ioana Ducu (Sportul Studentesc) – Raluca Ciufrila (Deva) cu 6-2, 4-6, 11-9. Pe tabloul de simplu Enea a fost favorita nr. 4 insa a parasit competitia in turul secund.