Fulminant!

miercuri, 03 decembrie 2008, 21:46
 Fulminant!

Nimeni nu se astepta la o victorie atit de clara a tricolorelor in meciul cu Ungaria, echipa care a pus capat sperantelor noastre la Jocurile Olimpice de la Beijing, mai ales dupa evolutia palida de la Cupa Mondiala (pusa de selectionerul Radu Voina pe seama experimentelor) si – mai ales – a puzderiei de accidentari si retrageri care a aparut in ultima vreme (Steluta Luca, Ionela Stanca, Tereza Tamas, Aurelia Bradeanu). Si totusi, echipa Romaniei, excelenta in special pe faza de aparare a obtinut o victorie clara, care ii mareste sansele la medalii. Tricolorele au condus tot meciul, iar momentele de cadere (atit de simptomatice pentru jocul Romaniei) au fost rare si atunci cind au fost, Luminita Dinu a inchis perfect poarta. Practic, emotii nu au existat decit in finalul primei reprize, cind dupa ce romancele au ratat doua aruncari de la 7 metri, prin Valentina Ardean si Ramona Maier, Ungaria s-a apropiat la un singur gol (10-9). Din fericire, nora antrenorului, Narcisa Lecusanu nu a mai ratat din 7 metri si repriza s-a incheiat cu un avantaj de doua goluri pentru Romania. Ca si in prima repriza, Romania a inceput sclipitor si partea a doua, distantindu-se constant pina la diferenta de sapte goluri (23-16) in min. 46, pe fondul aceluiasi joc atent si exact in defensiva si a revenirii in forma a jucatoarelor de calibru, Valentina Ardean si Carmen Amariei-Lungu. Deruta a pus stapinire pe elevele antrenorului Vilmos Imre, iar cea mai buna jucatoare maghiara, Anita Görbicz, a fost de nerecunoscut. In final, Romania a cistigat la sase goluri diferenta, prin reusitele semnate de Cristina Neagu (5), Narcisa Lecusanu (5), Oana Manea (5), Valentina Ardean (4), Ramona Maier (3), Adina Meirosu-Fiera (3) si Carmen Lungu (2). . Miine, de la ora 19:15, Romania va juca impotriva Frantei, echipa aflata in serioasa scadere de forma fata de anii precedenti.

In celalalt meci al grupei A, Danemarca a invins – Franta cu 24-23.