Iesenii incearca sa stinga lanterna

vineri, 24 octombrie 1997, 23:00

Dupa o serie de rezultate bune, care au dus-o pe podium, Politehnica Mecon Iasi a dat de prima nuca tare, CSU Rapid Galati, lidera clasamentului, care a reusit sa o invinga pe propriul teren. Sigur ca aceasta victorie nu poate influenta decit moralul jucatorilor, pentru ca iesenii, cu actualul lot, nu se pot teme de retrogradare. Cit priveste obiectivul clubului, acesta se refera la clasarea in primele cinci echipe, un obiectiv mai mult decit suficient, avind in vedere posibilitatile financiare. Miine, in cadrul etapei a VI-a, elevii antrenorilor C. Schender si T. Daian vor intilni "lanterna", ASA Rotec Buzau, o echipa care a fost pina simbata ciuca batailor. Surprinzator, militarii buzoieni au tinut in sah echipa ploiesteana Ispet, astfel ca este de asteptat ca partida de miine sa nu fie chiar foarte usoara. Daca handbalistii din Copou vor reusi sa joace la valoarea lor si mai ales sa gafeze cit mai putin, victoria nu le poate scapa. Pentru acest joc, cei doi tehnicieni vor miza pe urmatorii jucatori: Pralea, Agrigoroaie (portari) – Ciocoiu, Adam, Massari, Budeanu, Halauca, Chirila, Pascutoiu, Timofte, Bocan si Sacaleanu.
In alta ordine de idei, ieri, la Sala Polivalenta, s-a disputat o noua partida intre echipe din Iasi si Galati, de aceasta data la nivelul juniorilor I. Daca la seniori galatenii s-au impus, juniorii condusi de prof. Ovidiu Arustei au reusit victoria. Astfel, dupa o disputa antrenanta, LPS CSS CFR Iasi a invins cu scorul de 27-25 pe CSS Galati. La pauza, oaspetii au condus cu 13-12, iesenii intorcind rezultatul in ultimele zece minute de joc. In echipa gazdelor au evoluat doi jucatori care activeaza si la Politehnica Mecon, Eugen Pascutoiu si Mihai Timofte. Cei mai buni marcatori ieseni au fost: Pascutoiu (10), Onuta (8) si Timofte (4). (Lucian MINUT)