Inghesuiala mare

duminică, 20 septembrie 2009, 22:35
6 MIN

Otelul Galati – Gaz Metan Medias 0-1 (0-0). Bud (’84). Echipa galateana si-a batut joc de imensele puncte cistigate in Soseaua Stefan cel Mare. Desi au dominat meciul, s-au vazut invinsi de un gol al lui Cristi Bud, din centrarea talentatului Paul Pirvulescu, iar spectatorii au cerut insistent demisia lui "Dolarel" Munteanu. Deh, daca nu i-au placut lui Marius Stan ochii lui Grigoras…

Ceahlaul Piatra Neamt – Gloria Bistrita 2-1 (0-1). Forminte (’61), Badescu (’64 – penalty) / L. Sinmartean (’37). Mai intii, Sinmartean a marcat din lovitura libera un gol care a zdruncinat traditia intilnirilor tovarasesti intre "Lord" si "Pinalti". Apoi totul a intrat in normal, trei minute de foc salvind o veche prietenie. Chiar cu riscul onoarei batrinului Florin Halagian, antrenorul scos de la naftalina de Gloria Bistrita.

Universitatea Craiova – Rapid 3-4 (0-2). M. Costea (’40), Stoica (’45), Badea (’89) / Iordache (’11), Buga (’15), Lazar (’48), Helder (’66). A fost un meci, practic, decis de startul catastrofal al apararii oltene, in rindul careia care imberbul Ionita a facut ravagii. Totusi, gasca lui Daniel Mogosanu a revenit pe finalul primei reprize, dar dupa pauza s-a dovedit ca Rapidul a fost echipa mai buna.

Steaua – Pandurii Tirgu Jiu 1-0 (0-0). Kapetanos (’60). Intre o echipa aflata intr-o profunda criza de identitate si alta cu filosofie profund defensiva, nu poate iesi decit un meci jalnic, cum a fost partida jucata in Ghencea, fara specatori. Dupa ce a avut singura ratare de pina atunci a partidei, Kapetanos s-a revansat fructificind centrarea lui Szekely in min. 60. Gorjenii au iesit din gaoace doar dupa eliminarea lui Toja (’77), pentru cumul de cartonase galbene, dar n-au reusit sa schimbe soarta meciului, Stoichita debutind norocos pe banca fostei campioane.

CFR Cluj – FC Brasov 2-1 (2-1). Dubarbier (’22), Cadú (’28) / Alcantará (’27 – autogol). Un meci foarte frumos, in care vioara intii a fost echipa oaspete, desi a fost invinsa. Elevii lui Viorel Moldovan au ratat cinci imense ocazii inainte ca gazdele sa deschida scorul, iar dupa ce s-au marcat cele trei goluri intr-un interval de numai cinci minute, au dominat jocul, deschizindu-se in fata contraatacurilor clujene. Goluri n-au mai fost, insa!

Dinamo – Unirea Urziceni 2-1 (0-1). And. Cristea (’50), Torje (‘90^2) / Apostol (’31). Dinamo a obtinut prima sa victorie asupra formatiei ialomitene la ultima faza a meciului, cind Torje a profitat de iesirea hazardata a portarului Arlauskis, trimitind balonul peste el. Pina atunci, scorul fusese stabilit din doua suturi superbe de la distanta, semnate de Apostol si Andrei Cristea, iar in final echipa lui Dan Petrescu pasa in scopul mentinerii remizei.

FC Vaslui – FC Timisoara 0-1 (0-0). Goga (’56). Trei uriase ratari ale lui Wesley s-au razbunat prin golul timisoreanului Goga. Dupa care echipa vasluiana s-a frint in meandrele jocului de pase al lui Sabau. In echipa gazda, a debutat spaniolul Roberto Alfonso Delgado, adus din strafundurile fotbalului italian.

Celelalte rezultate ale etapei: International Curtea de Arges – Politehnica Iasi 0-2; Astra Ploiesti – Unirea Alba Iulia 2-1.

Etapa viitoare (25-27 septembrie): Rapid – International Curtea de Arges; Unirea Alba Iulia – FC Vaslui; FC Timisoara – Universitatea Craiova; Unirea Urziceni – Astra Ploiesti; Politehnica Iasi – Ceahlaul Piatra Neamt; FC Brasov – Steaua; Gloria Bistrita -CFR Cluj; Pandurii Tirgu Jiu – Otelul Galati; Gaz Metan Medias – Dinamo

1. Brasov        7          4          2          1          10-4   14 (^5)

2. Dinamo      7          4          1          2          8-3     13 (^1)

3. Steaua       7          4          1          2          10-6   13 (^1)

4. CFR           7          4          1          2          9-5     13 (^1)

5. Urziceni     7          4          1          2          8-5     13 (^4)

6. Timisoara  7          3          4          0          7-4     13 (^4)

7. Rapid         7          4          0          3          14-11 12 (^3)

8. Pandurii     7          4          0          3          7-7     12 (^3)

9. Vaslui         7          3          1          3          11-10 10 (-2)

10. Iasi            7          3          1          3          9-9     10 (^1)