Cehia: Cech – Jiranek (’38 – Grygera), Bolf (’65 – Rozehnal), Ujfalusi, Jankulovski – Poborsky, Galasek, Rosicky, Nedved – Baros (’70 – Heinz), Koller. Antrenor: Karel Br?ckner.
Danemarca: S?rensen – Helveg, Laursen, Henriksen, B?gelund – Gr?nkj?r (’77 – Rommedahl), Gravesen, Cl. Jensen (’70 – Madsen), Poulsen, J?rgensen (’86 – L?venkrands) – Tomasson. Antrenor: Morten Olsen.
Arbitru: Valentin Ivanov (Rusia)
Cartonase galbene: Jankulovski, Ujfalusi, Nedved / Poulsen, B?gelund, Gravesen.
1-0, min. 49: Koller, cu capul, dintr-un corner executat de pe partea dreapta, de catre Poborsky.
2-0, min. 63: Baros, din careu, peste portarul S?rensen, in urma unei pase de exceptie primita de la Poborsky.
3-0, min. 65: Baros, de data aceasta servit de Nedved, la limita ofsaidului. Patrundere in careu si sut sanatos sub bara.
Cind Olanda si Cehia au facut un meci de care nu se poate sa nu va amintiti, cind Suedia si Danemarca au facut o partida… cum au facut-o, ultimele doua sferturi, puteau fi, ori in stil ceho-olandez, ori in stil nordic. Dupa scrisneala de lacate vazuta simbata, nu ne mai raminea decit speranta unei revanse din punct de vedere spectacular. Dar, in prima repriza, nema spectacol si mai vinovati de asta s-au facut cehii. Pentru ca de la Danemarca (64 % posesie in prima repriza), desi o echipa mai ochioasa decit Suedia, sperantele erau mai putine. Din contra, danezii au atacat mai mult in startul partidei, cu predilectie pe aripi, cehii multumindu-se sa inchida toate culoarele, tematori dupa starturile dezastruoase din partidele anterioare. Nordicii au mizat, insa, pe anihilarea celor mai periculosi jucatori adversi, Nedved, Poborsky si Baros si pareau sa aiba sanse de reusita, fiindca Jan Koller nu puteau face nimic fara servanti. Pe finalul reprizei, portile au fost incercate doar prin suturi la distanta si… cam atit.
Spumoasa declaratie shakespeariana a antrenorului ceh Karel Br?ckner („Othello n-o va ucide pe Desdemona nici odata in actul I), dadea sperante pentru repriza secunda. Fiindca, in prima n-am vazut decit doua Desdemone certindu-se in legatura cu ultimele modele de rochii, mai degraba decit luindu-se de par.
Pe neasteptate, insa, Desdemona lui Br?ckner se transforma intr-un maur fioros. Si, la al doilea corner consecutiv din startul reprizei secunde, uriasul Jan Koller isi fructifica talia, executindu-l, cu capul, pe abilul S?rensen. Golul cehului a fost exact ceea ce trebuia, pentru a descuia meciul. Danezii se avinta in atac, dar mai aproape de gol se afla Nedved, in urma unei lovituri libere acordate la un fault comis la sacrificiu de B?gelund. Insa, iarasi pe neasteptate, Milan Baros preia rolul nemilosului Othello, inscriind doua goluri in trei minute, iar Danemarca impartaseste soarta Bulgariei in meciul cu Suedia. Danezii ataca apoi pentru dregerea busuiocului, nou-intratul Madsen avind trei sanse de gol, iar cehii nu se mai omoara cu contraatacul. Maurul si-a facut datoria, iar lui Morten Olsen nu i-a ramas decit sa mediteze, ca nefericitul print de altadata, la putreziciunea Danemarcei. (Nic. G)
Ce a fost si ce va fi
In privinta meditatiilor are mult de gindit si Otto cel Mare, pentru ca Grecia va intilni, joi seara, Cehia in semifinala. Dar pe noi nu ne intereseaza tribulatiile lui Olsen sau Rehhagel. Gindurile se vor aglomera si pe fruntea pioasa a lui Iordanescu, pentru ca, la Porto, s-au intilnit trecutul si viitorul, nenorocirea de ieri cu cea de miine. Generalul a vazut mai mult ca sigur ca mijlocasii laterali danezi, Gr?nkj?r si J?rgensen (faptul ca la Bucuresti, nenorocirea s-a numit Rommedahl, nu are nici o importanta), n-au viscat in fata aparatorilor cehi. Ca Gravesen n-a putut nici macar sa dea o pasa ca lumea, daramite sa mai inscrie de la centrul terenului. Cit despre viitor, Mutu, Pancu si Cernat au vazut cum se poate rezolva un meci in trei minute. La Copenhaga, trei minute au insemnat trei ratari, la Porto, trei goluri. In fine, Iordanescu a vazut ceea ce era mai important: in momentul in care danezii s-au aruncat in ofensiva si i-au pierdut din vedere pe Poborsky si Nedved, dezastrul s-a produs. Nu stim daca Br?cner a invatat ceva de la Iordanescu, fiindca nu l-am vazut sarutind nici o icoana. (GIN)