6 MIN

Poli: Alexeev (’42 – Balan) – Vlaicu, Muth (’66  – Cretu), Panc, Florea – Drida, Patrascu, Badic – Cl. Tudor – Ghiceanu, Kamara (’81  – Tanasa). Antrenor: Adrian Falub.

Vointa: Dani – Forika, Apostol, Grigore – Hardau, Tatar (’78 – Martinescu), Majer (‘90^1 – Petrescu), Bunea – Popa, Negut, Halmen (’61 – Cirstean). Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonase galbene: Patrascu (’37), Vlaicu (’74), Florea (’74), Cretu (’80), Tudor (‘90^3) – Negut (’44), Forika (’53), Hardau (’65).

Arbitri: Mugurel Vadan (Bucuresti); Bogdan Velicu (Bucuresti), Mircea Grigoriu (Bucuresti).

1-0, min. 38: Vlaicu insista si recupereaza in lateral dreapta, paseaza in centrul careului, de unde Kamara inscrie;

2-0, min. 90^1: Drida, cu capul, din 8 metri, dupa o centrare de pe dreapta a lui Ghiceanu.

Macinata de probleme si incertitudini, Politehnica a reusit sa ofere simbata o ora de fotbal frumos celor circa 500 de oameni care au fost alaturi de echipa la ultima reprezentatie stagionala pe teren propriu. Gazdele au intrat repede in joc, Kamara (min. 7) si, mai ales, Ghiceanu (min. 10 – sut peste poarta din 6 metri) fiind aproape de deschiderea scorului. Jocul a curs in acelasi sens in continuare, ratarile lui Drida (’19) si Tudor (min. 27 – "cap" din 6 metri pe linga poarta) prefatind deschiderea scorului, reusita de Kamara. Sibienii, care au marsat la jocul curat, aerisit, propus de gazde, si-au creat prima ocazie importanta abia in prelungirile primei reprize, atunci cind Popa (care mai avusese un sut lobat, de la 30 metri, care a mingiiat bara, in minutul 9, Alexeev, pe faza, neavind insa emotii) a trimis o lovitura de cap periculoasa, respinsa spectaculos de Balan. Ultimul cuvint al primei reprize l-a avut tot Poli, Dani parind un sut trimis de Drida. CSMU a inceput in forta si actul doi, Ghiceanu irosind insa trei ocazii importante (min. 46 – sut respins cu piciorul de portar; min. 49 – reluare respinsa in corner dupa un "cap" al lui Muth; min. 56 – lovitura de cap parata de Dani) de a linisti jocul. Forcingul gazdelor a inceput apoi sa-si piarda din intensitate si, dupa zece minute echilibrate, Vointa a trecut la cirma jocului, sibienii irosind doua ocazii mari, prin Cirstean (min. 68) si Bunea (min. 81), care nu au cadrat din pozitii foarte bune. Zarurile au fost aruncate in primele secunde ale prelungirilor, atunci cind Iasul a reusit sa speculeze, pe un contraatac, faptul ca oaspetii riscau din ce in ce mai mult, Drida inchizind tabela.

Declaratiile tehnicienilor

Adrian Falub: "Am obtinut o victorie meritata in fata unei echipe puternice a seriei. Am facut o prima repriza foarte buna din punct de vedere tactic, dinamic, al posesiei, am inscris un gol frumos si ne-am creat alte doua-trei ocazii mari. Dupa pauza, ne-am retras putin, asteptind ca adversarul sa se descopere si sa-i prindem pe contraatac. Prima repriza cred ca a fost cea mai buna repriza din acest retur. Ma bucura acest lucru pentru ca am vrut sa lasam o impresie frumoasa la desparsirea de suporteri. Chiar daca in ultima etapa, la UTA, nu stiu cu cine voi juca, pentru ca avem o multime de probleme de lot, mergem la Arad sa cistigam".

Alexandru Pelici: "A fost un joc aproape ca de vacanta, in care noi ne-am propus sa obtinem maximum posibil. Din pacate, am primit goluri din greseli personale si am fost privati de un penalty, asa ca am pierdut. Referitor la atmosfera din tribune, pot spune ca am vazut meciuri cu atmosfera si mai buna! In ceea ce ne priveste, dupa ultima etapa se va lua o decizie legata de viitor. Nu stiu daca vom mai continua in Liga a II-a deoarece domnul Hambasan nu mai poate sustine de unul singur echipa. Daca oficialitatile locale nu vin alaturi de echipa, e posibil sa nu ne mai inscriem la anul in Liga a II-a. Ar fi pacat, mai ales ca acest loc IV cred ca face cinste Sibiului dupa atitia ani de seceta fotbalistica. Am fi putut si mai mult, insa nu am rezistat psihic, lupta pentru promovare fiind o caciula prea mare pentru noi".

Jucatorii, linga Falub, Grozavu il vrea pe Viorel Moldovan

^ Ambele formatii nu au reusit sa completeze foaia de joc cu 18 jucatori, atit Poli cit si Vointa contind doar pe 17 fotbalisti. ^ Gazdele au cerut doua lovituri de la 11 metri, in minutele 32 si 49, in ambele momente pentru jucarea mingii cu mina in suprafata de pedeapsa, iar oaspetii in minutul 87, cind Panc s-a complicat inutil si l-a faultat pe Cirstean in careu, arbitrul trecind cu vederea infractiunea comisa de iesean. ^ Portarul Balan a bifat primele minute in acest sezon, el profitind de faptul ca Alexeev s-a accidentat in urma unei ciocniri cu Florea. ^ Oaspetii au avut o mini-galerie, formata din sase persoane. ^ La meci a fost prezent si stelistul Onofras, jucator crescut de Poli. ^ Capitanul Politehnicii, Claudiu Tudor, care, ca si Patrascu, a incheiat sezonul, cei doi fiind suspendati in ultima etapa, a iesit in public pentru a-l sustine pe Adrian Falub. "Cu putin mai mult sprijin din partea conducerii si a suporterilor puteam realiza mai mult in acest sezon. Totusi, s-a creat un nucleu foarte bun la echipa care, impreuna cu 3-4 jucatori, promoveaza sigur la anul. Din pacate, din cite am inteles, s-ar putea ca domnul Falub sa nu mai ramina la echipa, ceea ce ar fi o pierdere foarte mare. Este un antrenor foarte, foarte bun, care stie cum sa promoveze o echipa de vreme ce a reusit trei promovari in doar cinci ani de cariera" a spus jucatorul, care a afirmat ca nimeni din conducere nu i-a propus sa ramina in Copou: "Din vara eu redevin jucatorul Astrei. Prin ziare am vazut ca sint dorit in continuare la Poli, insa nimeni din conducere nu a venit sa vorbeasca cu mine. Si eu si alti jucatori ne-am dori sa continuam la Poli, alaturi de domnul Falub, insa totul depinde de conducere". ^ Saptamina trecuta, Falub a anuntat ca vrea sa plece de la Poli, tehnicianul fiind suparat deoarece noul manager al CSMU, Leontin Grozavu, a deschis discutii cu alti antrenori, la citeva zile dupa ce-l asigurase ca va continua in Copou. Dupa meci, actualul sef al bancii tehnice iesene a evitat sa intre in amanunte vizavi de acest subiect: "Dupa meciul cu Turda, eu am vorbit clar cu conducerea si am stabilit ceva. Eu sint om de cuvint, cind spun un lucru, ala il fac. Nu exista cale de intoarcere. Am vazut insa ca lucrurile s-au mai schimbat in ceea ce priveste conducerea. Urmeaza meciul cu UTA, vorbim apoi". Conform unor surse de mare incredere, Grozavu a negociat intens cu Viorel Moldovan, pe care-l doreste antrenor la Iasi, varianta de rezerva gindita de manager fiind Viorel Tanase (Dunarea Galati). Bun prieten cu Grozavu, Cornel Sfaiter, presedintele FC Botosani, care a fost si simbata in Copou, l-a propus ca antrenor pe Cristi Popovici, in timp ce iesenii din fruntea clubului au rostit numele lui Ionut Popa si Marius Lacatus. Totusi, Falub mai are sustinere la nivelul conducerii, existind persoane care considera ca actualul antrenor merita sa ramina in Copou. Ultimul cuvint in privinta numelui tehnicianului care va fi la cirma Politehnicii in sezonul viitor il va avea Grozavu, care a primit asigurari ca va avea mina libera in a conduce clubul din punct de vedere sportiv. Managerul a anuntat ca "in zilele urmatoare vor aparea mai multe clarificari. Din pacate, am gasit un club cu multe probleme, in afara jucatorilor tineri, Poli avind in proprietate doar doi fotbalisti! A ataca o promovare cu o echipa complet noua ar fi un lucru foarte dificil".