Piedica in drumul spre elita

duminică, 25 februarie 2007, 22:07

Ce-au luat pe mere au dat pe pere. Cam asta au facut baschetbalistele de la National, care au cistigat suprinzator etapa trecuta partida din Capitala cu Sportul Studentesc insa au capotat simbata in confruntarea de pe teren propriu cu nou-promovata din Alexandria si nu prea mai au motive sa se gindeasca la intrarea in play-off. "Oaspetele au etalat aceeasi aparare extraordinara cu buna mobilizare psihica. Din pacate s-a simtit caderea Olgai Cazac plus ca s-au pierdut foarte multe mingi.", a spus la final prof. Dan Pavelescu, comisar al FR Baschet, care a adaugat ca nu are drept sa faca aprecieri in privinta arbitrajului prestat de Bedir Sefer (Corabia) si Alexandru Stamate (Ploiesti). Ori asta a fost una dintre "durerile" gazdelor, care au contestat maniera de arbitraj prin faptul ca li s-a permis oaspetelor o aparare agresiva si obstructionista adesea peste limita regulamentului. "Nu se poate ca o echipa sa acumuleze doar doua faulturi in 18 minute de joc.", s-a plins in timpul partidei si la pauza antrenorul Gabi Mihailescu, care s-a izbit de atitudinea persiflanta a arbitrului Bedir, acelasi care a operat citeva compensatii in ultimul sfert, cind deznodamintul era clar.
Debutul a fost fulminant pentru National care a luat avans consistent dupa ce Cazac a marcat o suita de cosuri de la distanta iar Gavrilescu s-a descurcat neasteptat de bine sub panou. Insa totul s-a rupt dupa primul sfert. Sub panouri americanca de 2.00 m – Williams (21 de puncte) – a facut legea la recuperari si si-a pus in valoare forta, jocul obstructionist le-a scos din mina pe iesence, Bordeianu a ramas fara aer dupa o contra dura cu o adversara si gazdele s-au vazut conduse la pauza dupa ce au incercat sa evite luptele din caciula dar au aruncat total neispirat de la distanta. Nimic nu s-a schimbat la reluare pentru ca Gavrilescu avea deja patru greseli si a stat mai mult pe banca, Cazac n-a gasit solutii sa scape de marcaj, Bordeianu a parut tematoare dupa socul suferit iar Causan a fost trimisa la pamint de citeva ori si era deja prea mult dupa ce intrase in teren cu un deget rupt. Cu americanca Wideman inspirata la conducere, cu o aparare fara plamini, cu citeva aruncari reusite rodul intimplarii din cauza instalatiilor neprofesioniste (apropo, si tabela a "murit" la putin timp dupa startul intilnirii) Alexandria a profitat si s-a desprins pentru o victorie care o scoate din hora retrogradarii si-i poate oferi chiar sanse bune la play-off. Pentru National punctele au fost marcate de Gavrilescu (19), Cazac (16, 4×3), Suetina (9, 2×3), Borcila (7, 1×3), Bordeianu (5), Causan (3, 1×3), I. Straciuc (2) si Cilibiu (2).
Celelalte partide ale etapei a XVIII-a: ICIM Arad – Sportul Studentesc Bucuresti 59-39, Municipal Tirgoviste – Magic Sibiu 102-63, Somes Dej – "U" Cluj 69-88, Olimpia Bucuresti – Rapid Bucuresti 93-68 si CET Govora – CSU Oradea 60-48.
Etapa viitoare (miercuri, 28 februarie): CET Govora – ICIM (in tur, 40-65), CSU Oradea – Olimpia (72-97), Rapid – Somes (89-49), "U" Cluj – Municipal (40-94), Magic – National (69-57) si CST Alexandria – Sportul Studentesc (50-90).