Politehnica, doua victorii din doua partide

vineri, 01 septembrie 2000, 23:00

Echipa ieseana de baschet a debutat bine in turneul amical de trei zile care se desfasoara la Tg. Mures, unde a reusit sa cistige ambele partide disputate ieri. Astfel, in conditiile in care programul initial a fost dat peste cap datorita intirzierii cu care a sosit divizionara B Sanex Cluj, echipa antrenata de Petre Magurean si Radu Boisteanu a debutat in compania bucurestenilor de la Vega-Soced, pe care i-a invins cu scorul de 72-57, dupa o partida disputata pe parcursul a patru reprize de cite zece minute (asa cum se joaca toate intilnirile). Paradoxal, victoria studentilor a surprins mai ales in ceea ce priveste diferenta de scor, in fata unei echipe care a investit enorm pentru intarirea lotului in aceasta vara. Ramasa fara Safar si Fometescu (plecati la Tg. Mures respectiv Dinamo), echipa secundului de la nationala Ioan Constantin s-a intarit cu Mircea, Chiran (ambii Dinamo), Palii (Galati), Ciorobea (Ploiesti), Arnautovic (OKK Belgrad, prima liga iugoslava) si, surpriza, moldoveanul Alexandru Scutelnic. Desi aflat in vizorul iesenilor pentru un eventual transfer, Scutelnic s-a alaturat de miercuri echipei bucurestene, antrenorul Constantin acordind 50% sanse pentru legitimarea jucatorului. In ceea ce priveste jocul, Politehnica a mizat preponderent pe "cinci"-ul de baza, cel care avea sa inscrie toate punctele echipei: Dan Popa 15 (3X3), Costel Moscalu 31 (1X3), Viorel Nanescu 3, Cristian Murgoci 7 si Mitica Anghel 16. Pentru Vega-Soced au punctat: Iheadindu 10 (1×3), Arnautovic 10 (1X3), Mircea 9, Toader 6, Chiran 6, Palii 5, Dan 4, Scutelnic 3, Ghisoi si Ciorobea 2. In cea de-a doua partida disputata ieri, Politehnica a invins divizionara B Sanex cu scorul de 67-61, dupa o partida apreciata totusi ca modesta de "secundul" Boisteanu. Astazi, studentii vor intilni pe Herlitz Mobex Tg. Mures si Universitatea Cluj iar simbata dimineata pe CSU Sibiu.
Alte rezultate inregistrate ieri: Sanex – Herlitz Mobex 63-72 si CSU Sibiu – "U" Cluj 70-77. (Lucian MINUT)