Puteau mai mult

duminică, 05 decembrie 2010, 22:45

Politehnica: Dawson (23 puncte, 2×3), McCullough (20, 3×3), Huludet (2), Nicolae (9) si Anghel apoi Fl. Moscalu (5, 1×3), Hurjui (4), Popovici, Amarghioalei, Marinkovic, Dobrincu si Chidiu.

CSU: Loyd (10), Seals (15, 3×3), Haiduc (13, 2×3), Craciun (7) si Masiulis (22) apoi Brown (5, 1×3), Calota (12), Ban si Dinu.

Venita la Iasi fara cel mai bun jucator al ei, americanul Harrison, CSU Sibiu nu s-a obosit prea tare simbata pentru a-si trece in cont un succes in fata unui adversar parca impacat cu statutul de outsider. Mai combinativi si mai inspirati in aruncari oaspetii au dominat copios mai ales lupta sub panouri acolo unde au recuperat mult, in special prin lituanianul Masiulis (11) care a facut cel mai bun meci al sau din acest campionat. In replica, dupa ce au primit asigurari ca-si vor primi o parte din restantele salariale la mijlocul acestei saptamini, cei doi americani din lotul Politehnicii au fost si cei mai eficienti in teren, reusind sa inscrie aproape 70% din punctele echipei care putea sa piarda la un scor mai domestic dupa ce a redus din diferente de mai multe ori. Startul a fost extrem de defectuos pentru gazde, care au inceput meciul de la 0-10, atit cit arata scorul dupa doua minute de joc. Seals si Haiduc au fost prietenosi cu cosul in vreme ce de la gazde doar Nicolae si Dawson au contat. Modest a fost si sfertul secund intr-o perioda in care oaspetii au facut un intermediar 12-0, pentru ca sfertul trei sa-i apartina lui McCullough, care a marcat in total 13 puncte, dupa trei aruncari consecutive de la distanta, tabela ajungind in min. 27 la 42-51. Diferenta n-a rezistat in aceste proportii pentru ca daca Dawson, McCullough si Hurjui au mai inscris cite ceva in sfertul patru, batalia s-a pierdut sub panouri unde Masiulis a zburdat nestingherit in fata unei echipe pentru care Huludet a ratat si a gresit mult, Fl. Moscalu a aruncat din nou in nestire iar debutantul de doar 16 ani, Vlad Popovici, a fost expus prea mult intr-o lupta cu un adversar (Masiulis) in fata caruia nu avea nici o sansa.

Azi, predau lanterna

Dupa o lunga perioada in care au stationat pe ultimul loc al clasamentului, iesenii sint astazi in masura sa predea lanterna, odata cu disputarea partidei cu CSM Oradea, o restanta din etapa secunda a campionatului. Intilnirea programata de la ora 18.30 la Polivalenta se inscrie lejer in categoria meciurilor de dificultate maxima pentru gazde, cita vreme bihorenii stationeaza undeva in zona de sub plutonul fruntas. CSM Oradea a invins lejer simbata la Brasov si vine la Iasi cu o echipa de forta in care strainii fac legea prin sirbii Mandic (extrema) si Maric (fundas), bosniacul Topcov (pivot, 2.06 m) respectiv americanii Schachtner (extrema, 2.06 m) si Mitchell (fundas).

Celelalte rezultate ale etapei a XIII-a: BC Mures Tg. Mures – Asesoft Ploiesti 68-79, Gaz Metan Medias – Energia Rovinari 85-69, CSU Brasov – CSM Oradea 59-90, BC Timisoara – SCM Craiova 83-64, CS Otopeni – BC Miercurea Ciuc 77-60, CSM Bucuresti – U-Mobitelco Cluj 77-85 si Steaua Bucuresti – BCM Pitesti 86-69.

Penultima etapa (11 decembrie): Asesoft Ploiesti – BCM Pitesti, CSU Sibiu – Steaua Bucuresti, U-Mobitelco Cluj – Politehnica Iasi, BC Miercurea Ciuc – CSM Bucuresti, SCM Craiova – CS Otopeni, CSM Oradea – BC Timisoara, Energia Rovinari – CSU Brasov si BC Mures Tg. Mures – Gaz Metan Medias.