Thriller cu happy-end

miercuri, 15 martie 2006, 22:20

Scorul de 2-0 pentru Hamburg, inregistrat la pauza sugereaza o dominare accentuata a echipei germane in fata Rapidului, concretizata printr-un avantaj de doua goluri care anihileaza scorul din Giulesti. N-a fost de loc asa si Razvan Lucescu a gindit bine meciul: presing si posesie prelungita la mijlocul terenului, care a incomodat vizibil jocul nemtilor. In afara de cele doua goluri marcate (primul printr-o gafa antologica a lui Perja, al doilea, datorita unor neatentii succesive la marcaj), nemtii n-au avut nici o ocazie clara de gol. Jocul de pase al romanilor a mers mai bine decit constructia nemtilor, Dica si R. Stancu recuperau totul, Rapid suferind doar la capitolul ocazii, singura notabila fiind sutul pe linga poarta a lui Daniel Niculae din minutul 26.
La pauza, Razvan a introdus forte proaspete: Viorel Moldovan in locul absentului Nae Constantin si Vali Negru in locul lui Dica, accidentat. Nemtii, dornici de a incheia conturile au pornit vijelios dar prima mare ocazie a reprizei a apartinut lui Buga. Si tot Mugurel a reusit golul, in min. 52, dupa ce Vali Badoi s-a distrat cu partea stinga a apararii hamburgheze. Nemtii mai aveau nevoie sa inscrie de doua ori, iar antrenorul Doll a intarit atacul cu Takahara si a schimbat strategia, atacind cu baloane inalte pentru a distruge presingul giulestean. Si daca golul lui van Buyten a fost anulat pentru faultul lui Barbarez la portarul giulestean, Dani Coman n-a putut face nimic la torpila olandezului. Finalul a fost demn de un thriller: nemtii au atacat cvasitotal, Badoi si Coman facind minuni in aparare, iar Takahara si van Buyten au inghetat inimile tuturor romanilor. Ultima speranta a gazdelor s-a consumat in penultimul minut al prelungirilor, cind Barbarez a trimis pe linga poarta din pozitie ideala. Nu s-a mai putut face nimic: Rapid este in sferturi.