Bayern defilează în pas de gâscă

marți, 09 iunie 2020, 01:43

Multipla campioană a Germaniei s-a impus clar şi la Leverkusen

Bayern München a câştigat, sâmbătă, scor 4-2, meciul disputat în deplasare împotriva formaţiei Bayer Leverkusen. În urma acestui rezultat, bavarezii rămân la şapte puncte distanţă în faţa Borussiei Dortmund (ocupanta locului secund – a învins echipa Hertha Berlin, scor 1-0) cu patru etape rămase de disputat. În partida de la Leverkusen au marcat Alario ('10), Wirtz ('89) / Coman('27), Goretzka ('42), Gnabry('45), Lewandowski ('66). În acest meci, Thomas Müller de la Bayern München a egalat recordul de pase decisive într-un sezon al Bundesliga, 20, deţinut de belgianul Kevin De Bruyne cu Wolfsburg, în 2014-2015. Un record a egalat şi atacantul polonez Robert Lewandowski, cel propriu, al numărului de goluri marcate într-un sezon, 30, după ce a înscris în minutul 66 al partidei de la Leverkusen. Totodată, mijlocaşul Florian Wirtz de la Bayer Leverkusen a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Bundesliga, la vârsta de 17 ani şi 34 de zile. Precedentul record îi aparţinea turcului Nuri Şahin, care a înscris la 17 ani, 2 luni şi 21 de zile, în 2005, pentru Borussia Dortmund, într-un meci cu FC Nürnberg. Werder Bremen are şanse tot mai mici să se menţină pe prima scenă a fotbalului german în acest sezon, după ce a fost învinsă pe teren propriu de formaţia VfL Wolfsburg (scor 0-1), „Lupii” au dominat întâlnirea şi au marcat unicul gol al întâlnirii prin Wout Weghorst, în repriza secundă (min.82), producându-le gazdelor al doilea eşec consecutiv, după cel suferit miercuri în restanţa cu Eintracht Frankfurt (0-2).

Alte rezultate din etapa a XXX-a: SC Freiburg – Borussia Mönchengldbach 1-0; RBLeipzig –SC Padeborn 1-1; Eintracht Frankfurt – FSV Mainz 0-2; Fortuna Düsseldorf – Hoffenheim 2-2; Borussia Dortmund – Hertha Berlin 1-0, Union Berlin – Schalke 04 1-1; FC Augsburg – FC Koln 1-1.
Clasament: 1. Bayern – 70 p; 2.Dortmund – 63 p; 3. RB Leipzig – 59 p; 4. Mönchengladbach – 56 p; 5. Leverkusen – 56 p; 6. Hoffenheim – 45 p.