Doamna Chiajna a rămas de căruţă

luni, 08 aprilie 2019, 01:43

Echipa antrenată de Adrian Falub se apropie cu paşi repezi de liga secundă

* Dinamo – Concordia Chiajna 3-2 (1-0). Papazoglou (’28, ‘48), Zenke (’56) / Ivanovic (’69, ‘90^3). “Câinii” au rezolvat uşor problema cu Concordia, iar grecul Athanassios Papazoglou s-a dovedit din nou “naşul” ilfovenilor. La scorul de 3-0, Dinamo a început să se relaxeze, ceea ce a atras “mânia” antrenorului Rednic. Scorul de 3-2 nu reflectă raportul valoric dintre cele două echipe, iar Concordia Chiajna se pregăteşte de matinee.

* Dunărea Călăraşi – FC Voluntari 1-1 (0-0). Benzar (’76) / Armaş (‘90^3). Formaţia lui Dan Alexa a ratat şansa să scape de locurile de retrogradare, deşi a dorit mult să-i învingă pe cei de la Voluntari. Eforturile danubienilor s-au materializat prin frumosul gol al lui Daniel Benzar, din pasa resuscitatului Gabi Iancu. Cu toate acestea, ilfovenii au reuşit egalarea în ultimele secunde, graţie unei faze fixe executată frumos de Căpăţână şi finalizată de fundaşul Igor Armaş.

* Gaz Metan Mediaş – FC Botoşani 2-0 (1-0). Larie (’13), Olaru (‘90^4). După o repriză în care gazdele au arătat prea puţin iar oaspeţii nimic, s-a intrat la vestiare cu 1-0 pentru “găzari”, graţie unui gol marcat în urma unui corner. După pauză, botoşenenii au mai ieşit la atac “în dorul lelii”, chiar au dominat, dar FC Botoşani nu mai sperie pe nimeni în play-out.

Clasment play-out: 1, Gaz Metan – 28 p (8-2); 2. Dinamo – 25 p (8-4); 3. Poli Iaşi -23 p (4-5); 4. Voluntari – 21 p (7-3); 5.Botoşani – 19 p (2-6); 6.Hermannstadt  – 17 p (2-7); 7. Călăraşi – 16 p (4-6); 8. Concordia – 11 p (5-8). Etapa viitoare (12-14 aprilie): Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi, Poli Iaşi – Dinamo (vineri), FC Botoşani – FC Hermannstadt (sâmbătă), FC Voluntari – Gaz Metan Mediaş.

În play-off s-a disputat aseară meciul CSU Craiova – CFR Cluj. Astăzi, au loc meciurile: Astra Giurgiu – FC Viitorul (ora 18:30) şi FCSB – Sepsi Sfântu Gheorghe (21:00). Etapa viitoare (13-15 aprilie): FC Viitorul – CSU Craiova (sâmbătă), CFR Cluj – FCSB (duminică), Sepsi Sfântu Gheorghe – Astra Giurgiu (luni).