Eşec frustrant, dar logic, cu Sepsi

marți, 11 februarie 2020, 02:43

Poli a pierdut la Sfântu Gheorghe după ce a încasat un gol în minutul 85. Succesul gazdelor e însă just, Sepsi fiind superioară la toate capitolele

Atunci când pierzi al doilea meci consecutiv după ce primeşti gol în minutul 85, e firesc să fii frustrat. În acelaşi timp, dacă eşti corect şi analizezi cum te-ai comportat, trebuie să recunoşti că înfrângerea e logică. Frazele de mai sus pot fi lipite Politehnicii Iaşi după disputa de duminică, de la Sfântu Gheorghe, în care Sepsi s-a impus cu 1-0 graţie unei reuşite apărute cu cinci minute înainte de final.

Statistica întăreşte faptul că Poli nu se poate plânge de înfrângere. Gruparea din Covasna a dominat net la toate capitolele: 11-3 la şuturi; 8-1 la încercări cadrate; 9-2 la cornere; 1-0 la bare; 5-2 la ocazii mari. S-a ajuns aici ca urmare a faptului că, exceptând primul sfert de oră şi foarte puţine momente din actul secund, jocul a curs într-un singur sens. Mai implicaţi, mai omogeni, ştiind să speculeze zonele vulnerabile ale adversarului, jucătorii de la Sepsi au ţinut mai mult timp posesia şi au fost mult mai periculoşi în ofensivă. Poli a fost subţire, pe toate palierele. În defensivă au apărut destule neconcordanţe şi erori personale, mijlocul a ţinut foarte puţin de minge şi nu a construit deloc, iar atacul a fost aproape inexistent. Cele două ocazii importante ale Politehnicii se datorează unor erori individuale uriaşe ale adversarilor şi nu randamentului unui compartiment în care Omoh şi Luckassen sunt departe de aşteptări, iar Cristea şi-a risipit energia încercând să facă prea multe. Faptul că oaspeţii au avut un singur şut pe poartă, iar în a doua repriză a mai tras o singură dată, în afara porţii, în prelungiri, trebuie să dea de gândit şi celor care livrează mingi spre avanposturi. Cu mijlocaşii centrali De Iriondo şi Breeveld de profil defensiv, ambii jucând retras şi pentru a bloca tandemul Achahbar – I. Fülöp (Deaconu), fără forţă pe benzi în condiţiile în care Chacana nu pare adaptat, iar Horşia a acuzat jocul aspru, Poli nu a avut forţă pentru a construi şi a destabiliza o defensivă în care urcările fundaşilor laterali Csiszer şi Ştefan şi cele ale închizătorului Vaşvari făceau să existe destule spaţii. Şi în apărare au fost probleme în jocul oaspeţilor. Primul act a fost alb doar datorită şansei şi impreciziei lui Gal, blocul defensiv nefiind în stare să anihileze intercalările aripilor gazdelor. Iar dacă după odihnă lucrurile s-au mai reglat pe atacuri poziţionale, problemele au apărut pe contraatacurile gazdelor. Lucru impardonabil pentru o trupă care juca în deplasare şi avea destule restanţe, şi ofensive şi defensive. Astfel a apărut şi golul, după o fază în care ieşenii au lăsat, cu doar cinci minute înainte de final, culoare mari şi nici nu au avut ştiinţa de a tăia la timp contra lui Sepsi care a fost finalizată de Safranko.

Politehnica a bifat astfel al şaptelea eşec consecutiv şi a intrat adânc în hora retrogradării. Pentru trupa pregătită de Mircea Rednic urmează încă două meciuri dificile în sezonul regulat: acasă, sâmbătă, cu Universitatea Craiova, iar apoi la Botoşani, astfel că speranţele legate de o îmbunătăţire spectaculoasă a situaţiei în clasament sunt foarte mici. Rămâne de văzut însă dacă măcar calitatea exprimării va creşte, astfel ca obiectivul anunţat de Rednic, prinderea vârfului de formă în play-out, să fie tangibil. Altfel, crivăţul retrogradării va bate tare prin Copou…

Poli-catalog

Târnovanu (5) – a parat şapte şuturi, unele periculoase, nesigur la jocul de picior.

Grădinaru (4,5) – nu îmbracă bine haina de fundaş.

Klimavicius (4,5) – putea rupe contraatacul din care s-a marcat.

Frăsinescu (4,5) – s-a simţit că a lipsit în ultima perioadă.

Radu (4,5) – în nota coechipierilor.

Chacana (4,5) – puţine raze de soare, în repriza a doua.

De Iriondo (5) – muncitor.

Breeveld (4,5) – mai multe erori.

Horşia (4,5) – nimic notabil.

Cristea (4,5) – zbateri multe, fără efect, a avut o ocazie bună de a înscrie.

Omoh (4) – absent.

Luckassen (4) – nu a ieşit cu nimic în evidenţă, a irosit o şansă mare de a deschide scorul, în minutul 83.