European Albion Cup

sâmbătă, 11 mai 2019, 01:43

Arsenal şi Chelsea vor merge în Azerbaidjan pentru a juca finala Ligii Europa

Ca şi în Liga Campionilor, finala celei de-a doua competiţii europene intercluburi se va disputa între două echipe engleze, ambele din Londra: Arsenal şi  Chelsea. Lucru într-un fel aşteptat, conform rezultatelor din tur: Arsenal – Valencia 3-1 şi Eintracht – Chelsea 1-1. Pe “Mestalla”, Valencia a pornit ca din puşcă şi a deschis scorul în min. 11 alergând după golul calificării. Însă iureşul iberic s-a liniştit şase minute mai târziu, când Aubameyang a înscris cu un şut prin surprindere pe jos. După pauză, Gameiro reaprinde speranţele valencienilor (’58), dar numai pentru două minute, până când celălalt atacant al “tunarilor” Lacazette a egalat. În continuare, meciul a fost la discreţia elevilor lui Unai Emery (fost antrenor al Valenciei), iar Aubameyang a mai înscris de două ori în minutele 69 şi 88. Scor final, 2-4, aşadar. Arsenal în finală.

Mai mult suspans, în mod neaşteptat, a fost pe “Stamford Bridge”.Chelsea a deschis scorul repejor prin Loftus-Cheek (’28), însă la începutul reprizei secunde (’49), vedeta lansată de Eintracht Frankfurt, Luka Jovic a egalat. Iar nemţii lui Adolf Hutter au început să domine meciul, în faţa unei Chelsea năucite. Zapacosta şi David Luiz au scos mingi imposibile, pe care scria 1-2, din faţa portarului Kepa. De partea cealaltă, fundaşul londonez Azilpilicueta a înscris, dar arbitrul Ovidiu Haţegan a anulat corect golul, pentru fault în atac. S-a ajuns la lovituri de departajare, în care prim-planul l-a avut la început echipa germană, după ce Azpilicueta a ratat primul. Însă Kepa a “taxat” loviturile telefonate ale lui Hinteregger şi Paciencia şi Chelsea, antrenată de italianul Maurizio Sarri merge în finala de la Baku (29 mai). Pentru Chelsea au transformat Barkley, Jorginho, David Luiz şi Hazard, iar pentru Eintracht, Haller, Jovic şi De Guzman.