Fiji face spectacol, dar pierde

joi, 10 octombrie 2019, 01:43

Ţara Galilor a învins echipa din Pacific, după ce a fost condusă cu 0-10

Echipa de rugby a Ţării Galilor a învins Fiji cu scorul de 29-17 (14-10), într-un meci aprig disputat ieriîn cadrul Grupei D a Cupei Mondiale din Japonia, rezultat cu care echipa britanică şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Meciul a fost foarte disputat, fijienii conducând cu 10-0 în min. 8, prin eseurile netransformate ale lui Tuisova şi Murimurivalu. Velşii au revenit şi au reuşit şi ei două eseuri până la pauză, prin Josh Adams, diferenţa de scor fiind făcută de transformările lui Dan Biggar. Dar rugbiştii din Oceania n-au dezarmat şi, în urma unei perioade de dominare, au izbutit un eseu de penalitate, în min. 54, preluînd din nou conducerea. Trei minute mai târziu, galezii au egalat printr-o lovitură de penalitate trasă de Patchell, iar până în final echipa britanică a mai reuşit două eseuri (Adams şi Liam Williams), unul transformat de Rhys Patchell. Ţara Galilor a luart şi bonusul ofensiv, asigurându-şi calificarea pentru sferturi, alături de Australia. În Grupa A, Scoţia a învins, la Shizuoka, cu scorul de 61-0 (21-0), reprezentativa Rusiei. Scoţienii au marcat nouă încercări, opt fiind transformate. Scoţia a acumulat zece puncte şi ocupă locul al treilea în clasamentul grupei, după trei meciuri. Japonia conduce grupa, cu 14 puncte, iar Irlanda este pe locul II, cu 11 puncte. În grupa C, la Kumagaya, Argentina a dispus cu 47-17 (19-5) de echipa SUA. Au obţinut calificarea în faza următoare, Anglia şi Franţa. Din grupa B, Africa de Sud este calificată matematic, iar Noua Zeelandă are mari şanse în ultimul meci care urmează să-l dispute cu Italia.