Ne-am împăunat degeaba

sâmbătă, 29 februarie 2020, 02:43

Alex Păun a înscris un gol de excepţie pentru CFR în finalul partida de la Sevilla, din 16-imile Ligii Europa. Reuşita a fost anulată de VAR şi scorul a rămas 0-0, care califică echipa spaniolă

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League la fotbal după ce a terminat la egalitate cu formaţia spaniolă FC Sevilla FC, 0-0, joi seara, pe Stadionul „Ramon Sanchez Pizjuan” din Sevilla, în manşa a doua a şaisprezecimilor de finală. Campioana României a părăsit competiţia fără a cunoaşte înfrângerea în „dubla” cu formaţia andaluză, multiplă câştigătoare a trofeului, după 1-1 în partida de la Cluj, Ardelenii au fost aproape de o mare surpriză, dar golul marcat pe finalul jocului de Păun a fost anulat după intervenţia VAR. Sevilla a dominat jocul şi a avut o posesie destul de mare, 66%, în care ambele formaţii au ratat ocazii de gol (22-14 la acţiuni periculoase), însă scorul a rămas „alb”.

Echipa gazdă a controlat jocul din start şi a avut prima ocazie în min. 5, când Arlauskis a ieşit greşit la un corner, iar Vinicius a fost aproape de autogol. Reguilon, rămas nemarcat în careu, a trimis din voleu peste poartă (12). Suso a şutat de la 24 de metri pe lângă (20), Arlauskis a fost la post la şutul-centrare al lui Navas de pe dreapta (25), Fernando a deviat periculos mingea expediată de Ocampos (26), iar Diego Carlos (30) a prins şi el un şut bun de la 30 m, reţinut de portar. În finalul primei reprize, CFR a avut trei mari ocazii la faze fixe orchestrate de Deac, prin Djokovic, Păun şi Boli. Sevilla a apăsat pe acceleraţie după pauză, dar clujenii s-au apărat bine, în frunte cu Arlauskis. În min. 87, Păun a şutat de la 26 de metri, iar portarul a scăpat mingea în plasă, însă golul a fost anulat în urma intervenţiei arbitrajului video, pentru un henţ prealabil comis de Traoré. Echipa CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă (’27-Boli), Camora – Deac, Bordeianu, Djokovic (’78 – Rondon), Păun – Traoré, Omrani (’ ’84-Golofca).

Din celelalte partide, reţinem eliminarea echipei Arsenal, chiar pe arena proprie, 1-2 după prelungiri cu Olympiakos Pireu (1-0 pentru tunari, în tur). Ajax Amsterdam (fără Marin în teren) a fost eliminată de Getafe, iar toate echipele portugheze, Benfica, Porto, Sporting şi Braga au ieşit din competiţie. Programul optimilor: Istanbul Başakşehir – FC Copenhaga; Olympiakos – Wolverhampton; Glasgow Rangers – Bayer Leverkusen; Wolfsburg – Şahtar Doneţk; Inter Milano – Getafe; FC Sevilla – AS Roma; Eintracht Frankfurt- FC Basel; Linzer ASK – Manchester United