Răsturnare spectaculoasă la Zagreb

joi, 30 august 2018, 01:43

Ajax Amsterdam, Young Boys Berna şi AEK Atena s-au calificat în grupele Ligii Campionilor

Formaţia Ajax Amsterdam s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, după rezultatele înregistrate, marţi seară, în manşa secundă a play-off-ului competiţiei. Ajax a remizat cu Dinamo Kiev, scor 0-0, dar s-a calificat după ce în tur s-a impus cu 3-1.  Young Boys Berna a învins Dinamo Zagreb în deplasare, scor 2-1, şi a intrat în grupe, după ce în tur scorul a fost egal, 1-1.Hajrovic a marcat pentru croaţi în min. 7 şi se părea că se va califica uşor, însă lovitura de teatru a venit de la francezul Guillaume Hoarau, fost jucător în Ligue Une la Bordeaux şi PSG, care a înscris de două ori în două minute (64 şi 66) prima dată din penalty. A treia echipă care a ajuns în grupele UCL în urma playoff-ului este AEK Atena. Formaţia din Grecia s-a calificat cu mari emoţii, după o aşteptare de 12 ani. Dacă în deplasare, în Ungaria, a câştigat împotriva celor de la Vidi cu 2-1, pe Olympiako Stadio grecii au deschis scorul în minutul 47 printr-un penalty transformat de Mandalos, iar Vidi a egalat 10 minute mai târziu prin reuşita lui Nego. AEK Atena a trăit periculos pe final, a avut doi jucători eliminaţi (Lopes şi Livaja) însă meciul s-a încheiat 1-1 şi merge în grupe cu 3-2 la scor general. Tragerea la sorţi a grupelor are loc astăzi