Simona şi-a intrat în mână

vineri, 18 februarie 2022, 02:43

Halep a trecut de tunisianca Ons Jabeur la Dubai şi va juca semifinala cu Jelena Ostapenko

Simona Halep, locul 23 WTA, s-a calificat a treia oară în semifinalele turneului de la Dubai, după ce a învins-o, ieri cu scorul de 6-4, 6-3,după 81 de minute de joc pe pe Ons Jabeur (Tunisia), locul 10 WT. Anterior, de fiecare dată când a ajuns în penultimul act, Halep a câştigat trofeul, în 2015 şi 2020. De asemenea, este pentru prima dată de când a revenit în circuit după accidentare, când Simona a învins o jucătoare de Top 10. Partida a fost foarte spectaculoasă şi a adus câştig de cauză româncei, mai concentrată, mai tenace şi mai experimentată. Simona Halep a condus cu 2-0, cu un break în game-l secund, dar mai totul pe tabelă a venit din partea cealaltă a terenului. Jabeur şi-a ridicat repede nivelul jocului şi a egalat la 2, apoi a devenit din nou generoasă şi fostul lider WTA s-a distanţat la 5-2. La 5-3, Halep a avut 30-0, pe propriul serviciu, dar a pierdut jocul Românca a profitat imediat de nesiguranţa tunisienei şi a reuşit să închidă setul cu break, 6-4, după 45 de minute de joc. Setul al doilea a început cu Jabeur la conducere, scor 2-0, după un break la debut. Halep a egalat şi a servit pentru 3-2, game în care jucătoarea tunisiană a greşit o minge uşoară de rebreak. Sportiva din Constanţa a luat game-ul şi pe următoarele două şi a condus cu 5-2. Ea mai cedat doar un joc a închis meciul, cu 6-3. „A fost un meci foarte greu. Chiar dacă a fost în două seturi, a fost mai greu decât arată scorul. Am avut în minte mult timp meciul din 2020, a fost atât de strâns şi am ştiut că trebuie să lupt până la final. Am fost concentrată pe ceea cea am avut de făcut şi am vrut doar să o împing înapoi, deoarece are un joc atât de bun şi loveşte puternic uneori”, a declarat Simona Halep, la interviul de pe teren.

Simona va juca în semifinale cu letona Jelena Ostapenko (21 WTA) care a trecut de jucătoarea cehă Petra Kvitova (25 WTA), scor 5-7, 7-5, 7-6. Kvitova a condus cu 5-3 în setul al doilea, a servit pentru semifinale la 5-4 în decisiv şi a ratat o minge de meci în tie-break, dar Ostapenko a revenit de fiecare dată şi s-a impus după două ore şi 40 de minute de joc. Halep şi Ostapenko s-au întâlnit de două ori până acum şi şi-au împărţit victoriile. Letona a câştigat Openul francez în 2017, după ce a trecut în finală, cu 4-6, 6-4, 6-3 de Simona iar românca a învins-o pe Ostapenko câteva luni mai târziu, cu scorul de 6-2, 6-4, în semifinalele China Open. În celelalte partide din sferturi, jucătoarea rusă Veronika Kudermetova (31 WTA) a trecut cu 6-2, 5-7,6-4 de elveţianca Jil Teichmann (35), iar Marketa Vondrousova (Cehia,38) a trecut de ucrainanca Daiana Iastremska (146), scor 7-5, 6-4.