Trei echipe calificate în optimile Ligii Campionilor

vineri, 08 noiembrie 2019, 02:54

Bayern, Juventus şi PSG merg mai departe, Real şi Manchester City sunt pe aproape

Formaţiile Bayern München, Juventus Torino şi Paris Saint Germain s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, în urma victoriilor pe care le-au înregistrat, miercuri, în grupele competiţiei. Bayern s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul de pe teren propriu cu Olympiakos Pireu, iar Juventus s-a impus in extremis la Moscova cu 2-1 într-un meci decis în cel de-al treilea minut adiţional. Parizienii au câştigat cu frânele trase în faţa celor de la FC Bruges, devenind cea de-a treia echipă calificată în optimi. Este interesant faptul că marile echipe spaniole, Real şi Barcelona, nu au încă asigurată calificarea matematic, însă au şanse imense. Real s-a impus la un scor fluviu, 6-0, pe stadionul „Santiago Bernabeu” în faţa sărmanei Galatasaray. La turci, Florin Andone a jucat titular, însă a fost schimbat la pauză, când scorul era de 4-0, Fatih Terim dorind, probabil, să întărească apărarea.

Manchester City a remizat la Bergamo cu modesta Atalanta, scor 1-1, dar a încheiat meciul cu un fundaş, Kyle Walker, în poartă. Portarul titular Ederson s-a accidentat şi a fost înlocuit la pauză. În minutul 81, rezerva Claudio Bravo a comis un fault în afara careului, în postura de ultim apărător, asupra lui Ilicic şi a fost eliminat, astfel că locul său în poartă a fost luat de fundaşul dreapta Kyle Walker, intrat pe teren de pe banca de rezerve (în locul lui Riyad Mahrez). Walker a apărat lovitura liberă dictată în urma faultului comis de Bravo. Din fericire pentru echipa antrenată de Pepe Guardiola, Walker nu mai fost pus la încercare de jucătorii gazdelor până la final.

În fine, un gest frumos s-a înregistrat la meciul de la Belgrad, dintre Crvena Zvezda şi Tottenham, câştigat cu 4-0 la londonezi. Coreeanul Son Heung-min a înscris două goluri, iar după prima sa reuşită, Son a mers la una dintre camerele de luat vederi de pe marginea terenului şi a făcut un gest cu palmele împreunate, prin care a dorit să ceară iertare pentru incidentul avut în etapa trecută din Premier League, în urma căruia mijlocaşul portughez al echipei Everton, Andre Gomes, a suferit o fractură cu dislocare a gleznei drepte.

Rezultate, marcatori, clasamente

Grupa A:Paris Saint Germain – Club Bruges 1-0. Icardi (’22); Real Madrid – Galatasaray 6-0. Rodrygo (‘4, ‘7, ‘90^3), Ramos (’14- – penalty), Benzema (’45, ’81). Clasament: 1.PSG -12 p (10-0); 2. Real Madrid – 7 p (9-5); 3.Bruges – 2 p (2-8); 4. Galatasaray – 1 p (0-8)/

Grupa B:Bayern München – Olympiakos Pireu 2-0. Lewandowski (’69), Perisic (’89); Crvena Zvezda Begrad – Tottenham Hotspur 0-4. Lo Celso (’34), Son Heung-min (’57, ’61), Eriksen (’85). Clasament: 1.Bayern – 12 p (15-4); 2.Tottenham – 7 p (13-9); 3.Zvezda – 3 p (3-13); 4.Pireu – 1 p (5-10).

Grupa C: Atalanta Bergamo – Manchester City 1-1. Pasalic (’49), Sterling (’7). În minutul 43, Manchester City a ratat un penalty prin Gabriel Jesus; Dinamo Zagreb – Şahtar Doneţk 3-3. Petkovic (’25), Ivanusec (’83), Ademi (’89)/ Patrick (’13), J.Moraes (’90^3), Tete (’90^8). În minutul 74, de la Dinamo Zagreb a fost eliminat Moro, iar în minutul 79 a fost eliminat şi Marlos, de la Şahtar. Clasament: 1.ManCity – 10 p (11-3); 2.Zagreb – 5 p (9-7); Şahtar – 5 p (7-9); 4. Atalanta – 1 p (3-12).

Grupa D:Lokomotiv Moscova – Juventus Torino 1-2. Miranciuk (’12) / Ramsey (’4), Costa (’90^3); Bayer Leverkusen – Atletico Madrid 2-1. Thomas (’41 – autogol), Volland (’55) / Morata (’90^4). Clasament: 1. Juventus – 10 p (9-4); 2.Atletico – 7 p (6-4); 3. Lokomotiv – 3 p (4-7); 4.Leverkusen – 3 p (3-7).