Ţucudean, dresor de câini

marți, 21 august 2018, 01:43

Atacantul de la CFR Cluj a înscris două goluri în meciul cu Dinamo, câştigat cu 3-1 în etapa a V-a a Ligii I

Formaţia CFR Cluj a învins  pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a cincea a Ligii I.  După o repriză fără prea multe faze notabile, Dinamo a reuşit să deschidă scorul în min. 66 la o fază fixă: Nistor a executat un corner de pe dreapta, iar Mihai Popescu a proptit balonul cu capul în poartă. Bucuria “căţeilor” n-a ţinut decât cinci minute, pentru că Ţucudean a nimerit poarta cu un şut din întoarcere, printre fundaşii bucureşteni. Apoi, Culio a centrat pentru Omrani (’73), iar Omrani pentru Ţucudean şi CFR câştigă la un scor concludent primul derby de pe Gruia, derby care a demonstrat, însă, că nu întâmplător a ajuns Dinamo echipa cu zece goluri primite în cinci etape. O recunoaşte şi Florin Bratu, cel căruia i s-a prelungit recent contractul de antrenor: "Cred că până la un moment dat am făcut un joc bun, consistent, dar s-a văzut lipsa de maturitate şi experienţă, am jucat cu tineri, contra echipei campioane şi cred şi sper ca din aceste meciuri jucătorii să acumuleze şi să fim mai exacţi. Trebuie să avem răbdare cu aceşti jucători tineri, pentru că uşor-uşor vom prinde încredere mai multă şi experienţă. Sunt bucuros per total de joc în ultimele meciuri, Dinamo a arătat spirit, a luptat până la capăt, chiar cu adversari mai bine clasaţi", a spus “Bratone” la Digisport. La rândul său, Antonio Conceiçao, a avut un discurs moderat: ”Rezultatele ajută echipa să crească, muncim mai uşor atunci când câştigăm. Trebuie neapărat să spun că echipa creşte, e mai puternică, mai competitivă, avem mai multă calitate în joc. Ştiam că o să fie un meci greu, dar am meritat victoria pe care am obţinut-o. Important este că am avut încredere până în ultimul minut, Dinamo nu a făcut nimic ca să merite avantajul. Echipa mea a înţeles mesajul pe care l-am transmis în timpul jocului”, a spus portughezul, care şi-a exprimat părerea că Ţucudean merită să joace la echipa naţională. De altfel, meciul de la Cluj a fost urmărit de selecţionerul Cosmin Contra.

Într-un alt meci din etapa a V-a: FC Hermannstadt – FC Voluntari 4-0 (3-0). Au marcat Tsoumou (’29, ’34), Tătar (’38), Petrescu (’68). În min. 51, portarul Drăghia l-a faultat în poziţie de ultim apărător pe Tsoumou şi a fost eliminat. Aseară s-a mai jucat şi partida Universitatea Craiova – Concordia Chiajna. scor 0-1. A marcat Gorobsov ('82). Ndokor (Cv) a fost eliminat in min. 19.