Un meci de nepovestit nimănui

luni, 16 aprilie 2018, 01:43

Metz Handball a învins pe CSM Bucureşti cu 27-20 (14-9) în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. La adăpostul diferenţei de 13 puncte din tur, echipa română s-a calificat în Final Four

Meci de coşmar la Metz pentru handbalistele bucureştene pregătite de Per Johansson a fost de nerecunoscut în faţa formaţiei franceze, în frunte cu vedetele Cristina Neagu şi Isabelle Gulden. Pe fondul unei ineficienţe neobişnuite în atac (14 goluri din acţiune pe parcursul unui meci întreg!), gazdele şi-au mărit constant avantajul şi au ajuns să aibă avantaj de zece puncte la mijlocul reprizei secunde ceea ce le-ar fi permis să spere. Din fericire pentru noi, o asemenea posibilitate le-a blocat pe franţuzoaice chiar în final, astfel că CSM, fără să manifeste niciun semn de revenire, a reuşit să oprească iureşul gazdelor. Pentru CSM au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Isabelle Gullden 7, Gnonsiane Niombla 2, Majda Mehmedovic 1, Amanda Kurtovic 1, Maritt  Fråfjord 1. Celelalte trei echipe calificate la Turneul F4 de la Budapesta sunt: Györ, HC Vardar Skopje  şi Rostov-Don. Rezultatele din celelalte trei partide retur ale sferturilor sunt: Rostov-Don – Ferencvaros Budapesta 32-22 (20-12); HC Vardar Skopje – FC Midtjylland 32-25 (17-12),  Györ – Buducnost Podgorica 30-28 (15-15). În tur, Rostov-Don a câştigat cu scorul de 31-29 (16-15), Gyor s-a impus cu 26-20 (12-9), iar HC Vardar cu 24-23 (13-16).

Oltencele, în finala Cupei EHF

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a remizat sâmbătă, pe teren propriu, cu formaţia Kastamonu (Turcia), scor 18-18 (9-10), în manşa retur din semifinalele Cupei EHF şi s-a calificat, în premieră, în finala competiţiei. În tur, scorul a fost 23-22 pentru Craiova. În prezenţa a peste 4.000 de fani, principalele marcatoare ale echipei antrenate de Bogdan Burcea au fost Gabriela Ţicu 6 goluri şi Cristina Florianu 4. Pentru Kastamonu a jucat şi portarul Anca Robescu. În ultimul act SCM se va confunta  cu formaţia norvegiană Vipers Kristiansand, care a trecut în semifinale de danezele de la Viborg HK (31-34 în tur şi 29-23 în returul disputat tot sâmbătă).  Deţinătoarea trofeului este formaţia rusă Rostov-Don, care în această stagiune joacă în Liga Campionilor.