Rece după cald

luni, 25 martie 2013, 02:50
1 MIN

Politehnica Iaşi – Universitatea Galaţi 25-30 (14-16), în Divizia A de handbal masculin

Politehnica Iaşi nu a reuşit să lege două victorii consecutive în Divizia A de handbal masculin. Victoria frumoasă obţinută miercurea trecută, la Alexandria, a fost asortată cu eşecul înregistrat sâmbătă, acasă, în faţa unei echipe fără un statut impresionant, Universitatea Galaţi. Partida, disputată în Sala LPS Iaşi, a început dezastruos pentru gazde. Fără Ciobanu, accidentat şi fără Slătineanu, pierdut în startul partidei, din motive medicale, Poli a ajuns în genunchi în minutul 19, când tabela arăta un un incredibil 4-13! O serie de patru goluri consecutive reuşite de ieşeni, continuată apoi cu un finiş bun de primă repriză şi un start bun în actul doi a făcut ca jocul să se relanseze, de la 16-16 la 20-20 mergându-se cap la cap. Echilibrul (re)instaurat s-a rupt în minutul 46, la 20-21, câd Negru a ratat un contraatac, oaspeţii scriind apoi 20-24 şi 22-29 înaintea unui final în care problema învingătoarei nu s-a mai pus. Pentru Poli au marcat Negru (9), Folescu (6, 3 din 7 metri) , Albu (4), Ciocoiu (4, 1 din 7 metri), Sabău (1), Sărăcilă (1).