Trefilov a demolat mitul nordic

sâmbătă, 20 august 2016, 01:43

Rusia a învins Norvegia după prelungiri şi va întâlni Franţa în turneul olimpic de handbal feminin

Naţionala de handbal feminin a Franţei, cu două jucătoare de la campioana CSM Bucureşti în lot, este prima finalistă a JO de la Rio, după ce a eliminat în semifinale reprezentative Olandei, cu scorul de 24-23 (17-13).  Din lotul Franţei fac parte şi două jucătoare transferate în această vară de campioana CSM Bucureşti, Gnonsiane Niombla şi Camille Ayglon.
Franţa a fost condusă cu 2-4 şi 3-5, dar apoi a preluat cârma jocului şi s-a desprins la 9-6, terminând prima repriză cu un avans de patru goluri, 17-13. Olanda a reuşit să se apropie la un singur gol în min. 47, 21-22, iar scorul final a fost stabilit încă din min. 57 (24-23). Batavele puteau trimite meciul în prelungiri, dar, deşi au avut superioritate numerică în ultimele 23 de secunde, nu au reuşit să marcheze, Lois Abbingh (ex-HCM Baia Mare) nimerind bara.Celalaltă semifinală, s-a încheiat după prelungiri, cu victoria Rusiei în faţa campioanei olimpice en titre Norvegia, scor 38-37 (18-16, 31-31). Victoria Rusiei marchează o revenire în prim plan pentru echipa antrenată de Evgheni Trefilov, care nu mai urcase pe podium la o competiţie internaţional de anvergură din 2009, când cucerea ultimul său titlu mondial din cele patru pe care le deţine.   Rusia, care a avut în faţă un portar departe de forma sa bună (Kari Grimsbø), a fost condusă din teren de Vladlena Bobrovnikova (8 goluri) şi de Daria Dmitrieva (7). Echipa lui Trefilov a avut un debut de meci în forţă şi a condus cu 7-1, pentru ca avantajul la pauză să fie de trei goluri, 15-12.  Scandinavele au egalat scorul în câteva rânduri în partea a doua, dar nu au avut niciodată avantaj pe tabelă. Pivotul Heidi Løke a egalat (31-31) cu patru secunde înainte de expirarea timpului regulamentar şi meciul a intrat în prelungiri.  Norvegia a avut în premieră avantaj (33-32), dar Rusia a profitat de superioritatea numerică şi a preluat conducerea. Camilla Herrem (ex-HCM Baia Mare) a ratat ultima şansă de egalare şi Rusia s-a impus cu 38-37.