Trei medalii pentru atleţii de la LPS

marți, 18 iulie 2017, 01:43

Protagoniştii se numesc Sabina Ştirbu, Alin Rădeanu şi Maria Andone

Două medalii de aur şi una de bronz, acesta este bilanţul atleţilor de la Liceul cu Program Sportiv la Campionatele Naţionale de atletism rezervate juniorilor III, care s-au disputat în week-end-ul trecut pe stadionul naţional “Iolanda Balaş-Sötter” din Capitală. Sabina Ştirbu, antrenată de prof. Marius Ghilase, a câştigat proba de săritura în înălţime cu 1,63 m, iar Alin Rădeanu, elevul prof. Rodica Dudău, a câştigat cu timpul de 59,33 s proba de 400 m garduri. Acelaşi sportiv a fost foarte aproape de medalie şi la 400 m plat, el clasându-se al patrulea (54,49 s). Medalia de bronz a fost câştigată de Maria Andone la aruncarea greutăţii, cu un record personal de 12,33 m. Sportiva este antrenată de tatăl său, prof. Laurenţiu Andone.
În afară de aceste medalii, s-au mai realizat câteva rezultate remarcabile din partea copiilor de la LPS. Maria Stefanovici (pregătită de prof. Viorel Popovici) s-a clasat pe locul IV la 2000 m obstacole şi locul V la 3000 m; Livia Mihoc (antrenor, prof. Daniel Căruntu), locul VI la 400 m garduri în 74,43 s, probă la care Carmen Spînu (antrenată de Laurenţiu Andone) s-a clasat a şaptea. În fine, ştafeta de 4X100 m (Diana Mangalagiu, Carmen Spînu, Ramona Cap-Mare şi Livia Mihoc) şi ştafeta de 100^200^300 ^400 m, alcătuită din aceleaşi atlete, s-au situat pe locul VIII. Diana este pregătită de prof. Gica Agafiţei, iar Ramona de prof. Rodica Dudău.

În imagine, cei trei medaliaţi ai LPS: Maria Andone, Alin Rădeanu şi Sabina Ştirbu