Debut cu dreptul

duminică, 19 august 2001, 23:00

FC Botosani a debutat cu dreptul in noua editie a Campionatului diviziei C. Formatia botosaneana a intrecut, simbata, in deplasare, cu scorul de 5-0 (0-0), formatia Unirea Negresti – Vaslui, realizind astfel primele trei puncte foarte necesare in lupta sa pentru promovarea in Divizia B. Golurile echipei noastre au fost marcate de Bilba (2), Asaftei, Pinzariu si Colbat.
In meciul de la Negresti, antrenorul lui FC Botosani, Constantin Jamaischi, a folosit urmatorii jucatori: Echimov – Martin, Asaftei, Bejan, Buciumanu, Apetria, Rachieru, Colban, Catana, Bilba si Todirenchi. In repriza a doua au mai evoluat Iovu si Pinzariu. La finalul partidei, patronul echipei FC Botosani, Ioan Salavastru, s-a aratat foarte multumit de prestatia jucatorilor sai, declarind ca victoria categorica de simbata este un prim pas in atingerea obiectivului echipei, acela de a promova in Divizia B. "Sint foarte multumit de felul in care au abordat partida din primul pina in ultimul minut si de seriozitatea de care au dat dovada baietii", a spus, la finalul meciului, patronul echiepi FC Botosani. Salavastru a apreciat jocul foarte bun al noii achizitii Bilba, cel care a marcat primele doua goluri din meciul de la Negresti. Pe linga cele cinci goluri marcate, FC Botosani a avut alte citeva ocazii de gol. (Cristian LUPASCU)