luni, 11 martie 2002, 00:00

Stadion Moldova: timp frumos, teren excelent, spectatori 3000.
Au inscris: Dinu (min.8), Tapu (min.49) si respectiv Petrea (min.26).
Cartonase galbene: Mitruc (min.23), Zeciu (min.51) si Petrea (min.67).
Laminorul Roman: Tufisi, Beceru, Soimaru, Ghidarcea, Dinu, Panescu, Zaharia (min.63 Burlan), Mitruc, Cornateanu, Toma (min.73 Ghinea) si Tapu (min.83 Barbinta). Antrenor principal – Gabriel Zahiu. Antrenor secund – Aurel Balan.
Rapid Electromagnetica: Curca, Zeciu, Ionescu, Oprea (min.70 Gheorghe), Sabin, Petrea, Ciuca, Raicu, Dinu Viorel, Nicolaie (min.79 Vrabie) si Rusu (min.46 Sprincenatu). Antrenor – Mihai Stoica.
Arbitru – Marian Lazar (Medias)
Asistenti: Florin Burzarnescu (Craiova) si Augustin Damian (Blaj).
Observator FRF – Cornel Costinescu (Bacau).
1-0, min. 8: Dinu executa imparabil o lovitura de la 23 de metri, trimitind balonul in vinclu.
1-1, min.26: Petrea este lansat pe centru in careu romascan si trimite balonul, de la 15 metri, in dreapta lui Tufisi.
2-1, min.49: Becerul centreaza de pe dreapta, iar Tapu reia cu latul, de la 5 metri, in poarta goala.
Simbata, 9 martie, Laminorul Roman a debutat cu dreptul in primul meci oficial din acest an, reusind sa depaseasca, pe teren propriu echipa bucuresteana Rapid Electromagnetica. Victoria romascanilor a facut ca si debutul lui Gabriel Zahiu, principalul tevarilor, sa fie unul de bun augur. Dupa un joc destul de disputat, in care romascanii au condus de mai multe ori ostilitatile, laminoristii au reusit sa cistige toate cele trei puncte puse in joc, in fata unei echipe destul de bine inchegata, care a demonstrat ca isi merita cu prisosinta pozitia din clasament.
Prima parte a acestui meci a fost la discretia romascanilor care au debutat in forta, reusind sa incrie destul de repede, prin "bomba" lui Dinu, care a stirnit ropote de aplauze in tribunele romascane. Imediat dupa golul din minutul 8, tevarii si-au continuat asaltul la poarta bucuresteana, insa suturile lui Tapu sau Toma nu au reusit sa-l mai invinga inca o data pe goal-keeper-ul oaspetilor. Dominarea elevilor lui Gabriel Zahiu a fost intrerupta in minutul 26, cind, la una dintre putinele faze de poarta ale bucurestenilor, Petrea a reusit sa restabileasca egalitatea de pe tabela de marcaj.
Debutul celei de-a doua reprize i-a gasit pe romascani intr-o forma mai buna de joc, comparativ cu ultima parte a reprizei I, lucru care a facut ca, la doar 4 minute dupa reluarea meciului, tevarii sa revina in avantaj prin reusita lui Tapu. Dupa inscrierea acestui ultim gol, lucrurile s-au calmat, ambele echipe preferind sa duca o lupta oarba la centrul terenului, lupta cistigata, de cele mai multe ori, de echipa adversa. Din fericire, defensiva laminorista a fost la post si greseala din minutul 26 nu s-a mai repetat. Ultimele 10 minute ale intilnirii au apartinut in totalitatea oaspetilor care au fortat egalarea, insa cele doua virfuri, Rusu si Dinu Viorel, nu au reusit sa intrea prea des in careul romascan.
Declaratii dupa meci
Marius Oprea, antrenor secund la Rapid Electromagnetica Bucuresti: "Cred ca a fost o victorie meritata a echipei gazde, care s-a mobilizat mai mult decit am facut-o noi. Laminorul a avut un joc mai coerent decit al nostru, acest lucru facind ca partida sa fie destul de dinamica si spectaculoasa. Sint nemultumit de unii dintre fotbalistii nostri, in special de cei doi atacanti, care nu prea au reusit sa se descurce la niste faze aparent banale".
Gabriel Zahiu, antrenor principal la Laminorul Roman: "Ma bucura rezultatul pe care l-am obtinut astazi, pentru ca este primul meu joc oficial ca antrenor la Laminorul Roman. Mi-am pus citeva semne de intrebare in ceea ce priveste jocul nostru la mijlocul terenului, unde am cedat, de mai multe ori, in fata adversarului. Campionatul abia s-a reluat si vreau sa cred ca aceste carente se datoreaza doar faptului ca inca nu s-au sudat prea bine relatiile de joc dintre fotbalistii nostri. Speram ca, pe viitor, sa reusim sa trecem mai bine peste astfel de probleme". (Bogdan GOTCA)