Conform calculelor matematice Laminorul a promovat in Divizia B

duminică, 25 mai 2003, 23:00

In urma victoriei pe care au obtinut-o simbata, la Bacau, impotriva echipei satelit a divizionarei A FCM Bacau, laminoristii sint ca si promovati, conform calculelor matematice, in cel de-al doilea esalon fotbalistic, dupa ce, anul trecut, tevarii au retrogradat din Divizia B. Victoria cu scorul de 2-1 din partida de simbata face ca, cel putin teoretic, Laminorul sa revina, din toamna acestui an, acolo unde ii este locul. Tot conform calculelor matematice, vor intra in divizia B, din seria I a diviziei C, si FC Vaslui, ocupanta locului II, si Petrolul Moinesti, liderul actual al seriei, dupa etapa a XXVIII-a a diviziei C.
Revenind la meciul de simbata, putem spune ca acesta a fost unul extrem de spectaculos pe tot parcursul sau, cu numeroase faze de gol la cele doua porti. Primii care au reusit sa deschida scorul au fost fotbalistii echipei gazda, in minutul 13, cind Cimpanu a profitat de o bilbiiala a defensivei romascane, trimitind balonul in plasa de la sase metri. Imediat dupa deschiderea scorului, gazdele au ratat o uriasa ocazie de a inscrie din nou, insa, din fericire, acelasi Cimpanu nu a putut majora diferenta de pe tabela de marcaj. Cei care au reusit sa inscrie cel de-al doilea gol al jocului au fost, insa, tevarii. In minutul 28, Stingaciu a preluat un balon la aproximativ 40 de metri de poarta adversa, a patruns in forta, iar sutul sau, de la marginea careului, l-a batut pe goal-keeper-ul bacauan. Nici 10 minute mai tirziu, ofensiva tevarilor si-a spus cuvintul, acestia preluind conducerea pe tabela de marcaj, gratie golului reusit de catre Moise. Angajat excelent de Tapu, acesta a tisnit spre poarta adversa si a lobat mingea peste portarul bacaoan, care ii iesise in intimpinare. In prima parte a meciului, tevarii au avut parte de alte doua ocazii clare de a inscrie, insa mingile trimise de catre Tapu sau Moise au intilnit bara portii bacaoane.
In cea de-a doua parte a jocului, cele doua echipe si-au continuat spectacolul inceput in prima repriza. Atit Laminorul, cit si echipa gazda, a reusit sa-si creeze mai multe ocazii de a inscrie, fazele de gol alternind cu repeziciune de la un careu la altul. Foarte periculosi la fazele fixe, bacaoanii au fortat egalarea, insa, din fericire, scorul inscris la pauza pe tabela de marcaj a ramas neschimbat pina la finalul meciului. „A fost un meci foarte frumos, iar noi sintem multumiti de prestatia baietilor. Partida a placut celor prezenti la stadion, noi fiind felicitati, la final, si de catre observatorul intilnirii. Ne bucura aceasta victorie care ne-a adus, teoretic, promovarea”, ne-a decarat Alexandru Ostafe, ofiterul de presa al clubului Laminorul Roman.
Simbata, Laminorul Roman va intilni, pe propriul teren, liderul seriei I, Petrolul Moinesti, partida ce se anunta a fi derby-ul etapei a XXIX-a a diviziei C de fotbal, seria I. Reamintim faptul ca, in partida tur, Laminorul a pierdut in deplasare, la Moinesti, cu scorul de 2-0. (Bogdan GOTCA)