La revedere! Drum bun in "C"!

duminică, 07 aprilie 2002, 23:00

Simbata, Laminorul a pierdut rusinos in fata echipei Aro Cimpulung cu scorul de 0-3, in cadrul etapei a XX-a a Diviziei B de fotbal. Este cea mai drastica infringere, pe teren propriu, din aceasta editie de campionat. Doar o minune ii mai poate scapa de la retrogradare! Laminorul este cu un picior in divizia C
Stadion "Moldova": vreme buna, teren excelent, spectatori – 1.000. Au inscris: Constantin (min.56) si Safta (min.61 si 65). Cartonase galbene: Panescu (min.11), Constantin (min.8), Pereny (min. 30), Craciun (min.33) si Ceclan (min.80).
Cartonase rosii: Craciun (min.72)
Laminorul Roman: Tufisi, Beceru, Soimaru, Ghidarcea (min.60 Ghinea), Cozma, Panescu (min.75 Barbinta), Mitruc, Cornateanu, Zaharia (min.55 Burlan), Tapu, Turcu. Antrenor – Gabriel Zahiu.
Aro Cimpulung: Ceclan, Butnaru, Axinciuc (min.35 Schinteie), Cumpanasu, Dumitrescu (min.85 Modoran), Ceapraz, Gorgonaru, Pereny, Constantin, Craciun, Safta. Antrenor – Ionel Augustin.
Arbitru – Viorel Sandu (Bucuresti)
Asistenti: Gheorghe Badea si Valeriu Bostina, ambii din Bucuresti.
Observator FRF – Cristian Teodorescu (Buzau).
Filmul meciului:
0-1, min. 56: Lob Constantin, de la 16 metri, peste portarul Tufisi.
0-2, min. 61: Safta, scapat singur pe centru, suteaza sec, de la 12 metri.
0-3, min. 65: Constantin centreaza de pe partea stinga, iar Safta reia cu latul, de la 4 metri.
Dupa o prima repriza, care a apartinut elevilor lui Zahiu – cind
Beceru, Tapu sau Ghidarcea au trecut, fiecare, pe linga deschidera scorului – in cel de-al doilea mitan, lucrurile au stat cu totul altfel. Dupa ce au iesit de la vestiare, oaspetii parca au prins aripi si, la doar citeva minute de la reluarea jocului, au deschis scorul. Profitind de caderea psihica a tevarilor, oaspetii au reusit sa inscrie nu mai putin de trei goluri in doar noua minute de joc, inchizind tabela de marcaj la 0-3. Nici macar eliminarea din teren a lui Craciun nu a putut sa-i ajute pe tevari sa inscrie golul de onoare, lucru care a facut ca, in ultimul sfert de ora, stadionul sa fie gol, suporterii romascani preferind sa paraseasca tribuna, nemultumiti de evolutia echipei favorite. Cu toate ca antrenorul Gabriel Zahiu a profitat de toate schimbarile pe care i le permite regulamentul, Laminorul nu a reusit sa isi revina, tevarii demonstrind ca isi merita soarta si, intr-adevar, sint, in acest moment, una dintre cele mai slabe echipe ale seriei I. (Bogdan GOTCA)