Stadion Electromagnetica: timp frumos, teren bun, spectatori – 500.
Au inscris: Gheorghe (min.9 si 85), Stamatescu (min.37), Dinu, (min.57).
Cartonase galbene: Petrea (min.27) si Ghidarcea (min.52), Susanu (min.61), Tapu (min.71).
Electromagnetica Bucuresti: Curca, Cimpeanu, Zeciu, Mircea (min. 83 – Mihai Ionescu), Dumitrescu, Stamatescu (min.85 – Mircea Ionescu), Balan (min. 71 – Dinu Viorel), Radu Tiberiu, Grigore, Petrea, Gheorghe. Antrenor – Mihai Stoica.
Laminorul Roman: Caragata, Beceru, Ghinea, Ghidarcea, Dinu, Cozma, Susanu (min. 46 – Soimaru), Mitruc, Cimpeanu (min.68 – Barbinta), Zaharia (min.43- Andries), Tapu. Antrenor principal – Ioan Radu. Antrenor secund – Aurel Balan.
Arbitru – Florin Marcu (Oradea).
Asistenti: Octavian Sovre (Oradea) si Traian Marchis (Baia Mare).
Observator FRF – Vasile Filipescu (Bucuresti)
1-0, min. 9: Balan a patruns in careul romascan, suteaza de la 14 metri, iar portarul Caragata respinge balonul pina la Gheorghe care, de la 12 metri, lateral stinga, il trimite in poarta goala.
2-0, min.37: Grigore executa scurt o lovitura de la 22 de metri pina la Stamatescu. Acesta suteaza violent, trimitind balonul in dreapta lui Caragata, portarul romascan fiind depasit de faza.
2-1, min.57: Dinu executa, inteligent, o lovitura libera de la 20 de metri, trimitind balonul pe jos, in coltul scurt al portii lui Curca, profitind de proasta pozitionare a zidului si a portarului echipei gazde.
3-1, min85: Gheorghe suteaza de la 4 metri, dupa ce portarul romascan a respins gresit balonul sutat anterior de catre Dumitrescu.
Simbata, 11 august, in prima etapa a Campionatului 2001-2002 a diviziei B de fotbal, seria I, Laminorul a pierdut neastepat, la Bucuresti, in fata unei echipe nou promovate, o echipa ce s-a ridicat, de multe ori, cu o clasa peste nivelul tevarilor. Faptul ca au intilnit o echipa ce a jucat pentru prima data in esalonul secund i-a facut pe jucatorii romascani sa abordeze acest joc cu prea multa lejeritate, sa-si subestimeze adversarul. De partea cealalta, fotbalistii bucuresteni au abordat partida cu o hotarire si o ambitie iesita din comun, demonstrind ca au promovat pe buna dreptate. Data fiind situatia de pe teren la inceputul jocului, scorul a fost deschis inca din minutul 9, cind gazdele au facut "varza" apararea romascana, iar Gheorghe a reusit sa deschida tabela de marcaj. Replica tevarilor s-a lasat asteptata destul de mult timp, prima mare ocazie de gol a elevilor profesorului Ioan Radu inregistrindu-se abia in minutul 19 cind, in urma loviturii libere executate de catre Susanu, de la aproximativ 19 metri, balonul a fost retinut cu greutate de portarul echipei gazda. Observind ca oaspetii "sint la furat", atit in linia ofensiva, cit si in linia defensiva, bataiosii fotbalisti bucuresteni, practicind un joc foarte bine pus la punct, cu iesiri periculoase pe contraatac, cu combinatii imprevizibile la mijlocul terenului, au reusit sa se desprinda pe tabela de marcaj, in minutul 37, prin superbul gol reusit de Stamatescu, al carui sut, de la aproximativ 20 de metri, l-a trimis la primbare pe portarul Caragata. Cinci minute mai tirziu, acelasi Stamatescu a fost la un pas de 3-0, sutul sau, de la 4 metri, trecind milimetric pe linga poarta romascana.
In cel de-al doilea mitan, romascanii si-au mai revenit din apatie, reusind sa reduca din diferenta de pe tabela de marcaj in urma unei lovituri libere executate de catre Gabriel Dinu, capitanul tevarilor, care a profitat de modul in care gazdele si-au asezat zidul, trimitind balonul cu latul, pe jos, in coltul scurt al portii lui Curca. Zece minute mai tirziu, Lucian Cozma a fost la un pas de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj, insa lovitura sa de cap a trecut milimetric peste transversala portii adverse. Ultimele zece minute ale jocului au apartinut tot echipei gazde care, profitind de graba romascanilor de a egala, a iesit pe contraatac, iar, in minutul 85, Gheorghe a inchis tabela de marcaj la 3-1, dupa ce tot el a fost la un pas de a mai inscrie o data, cu cinci minute mai inainte.
Declaratii dupa meci
Mihai Stoica, antrenor la Electromagnetica: "Mi-a fost teama de acest joc, deoarece, pentru noi, este primul in divizia B. In plus, am jucat cu o echipa ce anul trecut a avut pretentii la promovare, o echipa foarte disciplinata, cu jucatori cu experienta. Noi ne-am dorit mai mult victoria si, in cele din urma, am obtinut-o. Speram sa jucam la fel ca astazi si in partidele viitoare si sa ne mai corectam acolo unde mai sint probleme".
Ioan Radu, antrenor la Laminorul Roman: "Unii dintre jucatorii nostri au abordat cu lejeritate acest joc. De aceea, nu am reusit sa inregistram un rezultat bun. Am asteptat mai mult de la unii dintre jucatorii pe care i-am avut in primul unsprezece, insa acestia nu au confirmat. Speram ca partida de astazi sa ne fie invatatura de minte si sa ne dam seama ca nu sintem de neinvins, indiferent de echipa pe care o intilnim".
Material realizat cu sprijinul SC ELEROM SA Roman, transformatoare, aparataj si instalatii electrice –