Stadion "Milcov": timp frumos, teren excelent, spectatori 1.000.
Cartonase galbene: Ciuteanu (min.29), Pasare (min.85), Ungureanu (min. 87), Mitruc (min.87).
Unirea Focsani: Colceag, Pasare, Calin, Diaconu (min.65 Mirea), Dogaru, Sararu, Ciuteanu, Tanase, Radu, Zlati (min. 46 Ungureanu), Torok (min. 75 Banu). Antrenor – Marin Radu II.
Laminorul Roman : Tufisi, Beceru, Soimaru, Ghidarcea, Ghinea, Cozma (min.80 Panescu), Filip, Mitruc, Cornateanu (min.46 Andries), Dinu, Tapu (min.86 Turcu). Antrenor – Leonida Nedelcu.
Arbitru – Marian Lazar (Medias).
Asistenti: Dragos Iliescu (Craiova) si Cornel Avram (Timisoara).
Observator FRF – Ioan Cristea (Bucuresti).
1-0, min. 58: Torok a fost lansat pe partea dreapta, a patruns in careu si a sutat naprasnic in coltul scurt, invingindu-l pe Tufisi.
Simbata, Laminorul Roman a irosit o mare parte din sansele de a se salva de la retrogradare, pierzind in deplasare, la Focsani, in fata uneia dintre contracandidatele sale la lupta pentru evitarea retrogradarii.
Chiar daca tevarii si-au pus mari sperante in acest meci, ei nu au putut sa cistige cele trei puncte puse in joc, in detrimentul focsanenilor. Cu toate ca nu au intilnit una dintre echipele redutabile ale Seriei I, elevii antrenati de profesorul Leonida Nedelcu nu s-au putut impune. Cele trei puncte pierdute simbata de catre laminoristi ii afunda si mai tare in subsolul clasamentului, lor raminindu-le doar sanse teoretice de a se salva de la retrogradare.
Inceputul jocului a apartinut in totalitate echipei gazda, care a profitat din plin de avantajul propriului teren de joc. Inca din minutul 12, focsanenii au trecut pe linga deschiderea scorului, insa incursiunile lui Ciuteanu, Radu, Dogaru sau Torok nu au reusit sa deschida tabela de marcaj. Dupa primele 30 de minute, ofensiva gazdelor s-a mai diminuat, lucru care le-a permis romascanilor sa iasa mai curajos pe contraatac. Din nefericire pentru ei, singura faza notabila a primei reprize, ce l-a avut ca autor pe Beceru, nu s-a soldat cu un gol pe tabela de marcaj, centrarea fundasului romascan fiind respinsa de catre Diaconu in afara suprafetei de joc.
In cea de-a doua parte a intilnirii, ambele combatante si-au adus, parca, aminte ca un scor alb nu le avantajeaza si au incercat sa se surprinda, reciproc, pe contraatac, fara a neglija, insa, compartimentul defensiv. Cei care au deschis scorul au fost gazdele, in minutul 58, in urma unei incursiuni excelente a lui Torok, unul dintre cei mai buni jucatori ai focsanenilor. Lansat pe partea dreapta, acesta a patruns in careul tevarilor si a sutat, violent, de la 10 metri, invingindu-l pe portarul Tufisi care se dovedise, pina atunci, imbatabil.
Golul reusit de catre gazde i-a naucit pe tevari, acestia nemaiavind puterea de a lua jocul de la capat. Speculind foarte bine caderea romascanilor, gazdele au fortat desprinderea la 2-0, insa voleul lui Radu, din minutul 76, a fost respins spectaculos de catre Tufisi.
Ultimele 10 minute ale intilnirii au apartinut laminoristilor, care au incercat cu disperare sa restabileasca egalitatea pe tabela. Schimbarile facute de catre antrenorul Nedelcu, in special in compartimentul ofensiv, prin introducerea in atac a lui Andries si Turcu, nu au avut efectul scontat, cei doi nereusind sa strapunga zidul format de catre fundasii focsaneni in fata portii lui Colceag.
Infringerea suferita de catre romascani in partida de la Focsani a diminuat drastic sansele tevarilor de a scapa de la retrogradare. Chiar daca, pina la finalul campionatului, mai sint citeva etape bune de disputat, pe elevii lui Leonida Nedelcu ii asteapta citeva jocuri extrem de grele, in compania unora dintre cele mai bine cotate echipe ale seriei, cum ar fi, de exemplu, intilnirea viitoare, de pe stadionul "Moldova", cu AEK Bucuresti, echipa clasata pe primul loc in clasamentul seriei I. (Bogdan GOTCA)