Tevarii au pierdut prima treapta a podiumului

duminică, 11 mai 2003, 23:00

1-0, min.17: Cozma centreaza de pe partea stinga, iar Badea reia de la 10 metri;
2-0, min.77: Frunza patrunde pe partea dreapta, centreaza in careu, Manea este depasit, iar Cozma reia in poarta goala.
Simbata, Laminorul Roman nu a reusit sa depaseasca, in deplasare, una dintre contracandidatele la promovare, FC Vaslui. Cu toate ca au facut un joc destul de bun, tevarii nu au reusit sa se impuna si din cauza faptului ca echipa gazda a fost permanent „ajutata” de catre centralul intilnirii, Sorin Burloiu.
Prima parte a jocului a fost echilibrata, ambele echipe practicind un meci tipic de campionat: gazdele au fortat inscrierea golului, iar romascanii au preferat sa se retraga in aparare, folosind doar cartea contraatacului. Varianta aleasa de tevari nu a dat roade, gazdele deschizind scorul in minutul 17. Cu toate acestea, tevarii au reusit sa-si creeze citeva ocazii de gol, prin incursiunile lui Ganea sau Basascu, insa, la pauza, tabela de marcaj a ramas neschimbata.
In cea de-a doua parte a jocului, desi au fortat egalarea, laminoristii nu au reusit acest lucru gratie centralului intilnirii, care a stopat mai toate actiunile ofensive ale tevarilor. In plus, dupa gafa lui Manea, din minutul 77 – cind a iesit gresit la un balon centrat de pe partea dreapta, lucru care a dus la inscrierea celui de-al doilea gol – , laminoristii s-au impacat cu gindul ca nu vor obtine nici un punct la Vaslui. Odata cu primirea celui de-al doilea gol, romascaniii nu au facut altceva decit sa se inghesuie in propria suprafata de joc, permitindu-le gazdelor sa atace in valuri. Putin a lipsit ca ei sa primeasca si cel de-al treilea gol, in ultimul minut de joc, cind balonul trimis de Frunza a lovit bara.
Infringerea suferita la Vaslui i-a indepartat pe laminoristi de prima pozitie a clasamentului. De mentionat este si faptul ca simbata, tevarii au fost insotiti la Vaslui de aproximativ 100 de suporteri romascani.
Simbata, 17 mai, Laminorul va intilni, pe teren propriu, pe Viitorul Hirlau. Tot atunci mai sint programate urmatoarele intilniri: Rafinaria Darmanesti – Bucovina Radauti, FC Botosani – FC Vaslui, Aerostar Bacau – FCM II Bacau, Ceahlaul II Piatra Neamt – Petrolul Moinesti, Unirea Negresti – CFR Moldova Iasi, Rulmentul Birlad – CFR Pascani. Echipa care nu va evolua simbata este Cimentul Bicaz. (B.G.)