Stadion "Tractorul": timp frumos, teren umed, spectatori 700.
Au inscris: Odoi (min.40), Mircea (min.52), Cristean (min.60).
Cartonase galbene: Colda (min.24), Sima (min.30) si Lica (min.88).
Tractorul Brasov: Ungureanu, Lichioiu, Bica, Cojocaru, Sima, Mocanu (min.77 – Boiciuc), Odoi (min.46 – Serban), Mircea, Cristean, Tamas, Margaritescu (min. 65 – Lica). Antrenor – Ioan Serbanica.
Laminorul Roman: Tufisi, Beceru, Filip, Ghidarcea, Ghinea (min.46 – Toma), Cozma, Panescu, Zaharia, Cornateanu, Colda (min.46 -Turcu), Tapu (min.75 – Andries). Antrenor – Gabriel Zahiu.
Arbitru – Tudorel Balmus (Galati)
Asistenti: Daniel Burloiu (Galati) si Traian Marchis (Baia Mare).
Observator FRF – Vasile Mihu (Constanta)
1-0, min.40: Odoi speculeaza o neintelegere intre fundasii romascani, patrunde pe dreapta si suteaza sec, de la 13 metri, deschizind scorul.
2-0, min.52: Mircea suteaza sec, din marginea careului, trimitind balonul sub transversala.
3-0, min.60: Cristean suteaza de la 9 metri, in coltul lung al portii lui Tufisi.
Simbata, Laminorul Roman a pierdut din nou, de aceasta data in deplasare, in compania ocupantei ultimului loc al clasamentului, Tractorul Brasov. Meciul, care s-a anuntat unul foarte greu inca de la inceput, avind in vedere ca ambele echipe luptau pentru evitarea retrogradarii, nu a fost unul prea spectaculos. Dupa un inceput destul de echilibrat, cind ambele echipe au practicat un joc de tatonare, gazdele au incercat sa perforeze apararea romascana insa cel care a reusit acest lucru, Mircea (min. 23), s-a lovit de blocajul lui Tufisi, acesta reusind sa respinga sutul brasoveanului, dupa incursiunea acestuia pe partea dreapta. In primele 40 de minute ale intilnirii fazele de poarta au fost destul de saracacioase, ambele echipe dind impresia ca se "asteapta la cotitura" una pe alta. Unicul gol al primei parti a jocului a picat in minutul 40, cind jucatorul de culoare Odoi a profitat din plin de o neintelegere a fundasilor romascani in ceea ce priveste posesia balonului, a patruns pe partea dreapta, iar sutul sau, de la 13 metri, l-a invins pe portarul Tufisi. Dupa inscrierea acestui gol, ambele echipe au asteptat fluierul de final al primei parti a intilnirii, sperind ca, dupa pauza, sa isi adjudece cele trei puncte puse in joc.
In cea de-a doua parte a intilnirii, la prima faza notabila de gol, in minutul 52, Mircea primeste un balon in preajma careului romascan si suteaza sec, de la 15 metri, sub transversala portii lui Tufisi, inscriind cel mai frumos gol al meciului. Bulversati de evolutia rapida a scorului, laminoristii au primit lovitura de gratie in minutul 60, cind Cristean a patruns pe partea stinga, a sutat in portarul Tufisi, mingea i-a revenit, iar cel de-al doilea sut al sau a ridicat scorul la 3-0. Schimbarile facute de catre antrenorul Zahiu nu au reusit sa revigoreze linia mediana a tevarilor, care s-a dovedit, inca o data, cu mult sub nivelul asteptarilor. Unica faza de gol a laminoristilor s-a consumat in minutul 68, cind Cornateanu a patruns pe stinga, a centrat in careu pina la Turcu, insa reluarea acestuia, de la 5 metri, nu a nimerit spatiul dintre buturile portii lui Ungureanu.
Ultima parte a intilnirii a apartinut tot gazdelor care, in minutul 77, au trecut pe linga inscrierea celui de-al patrulea gol, prin fostul laminorist Serban, insa lobul sau, de la 8 metri, a lovit transversala portii tevarilor. In ultimele cinci minute de joc, acelasi Serban a reusit sa scape singur cu portarul Tufisi insa, dupa ce l-a driblat pe acesta, a fost ajuns din urma de Panescu, care a trimis balonul in afara suprafetei de joc.
Dupa infringerea suferita de catre elevii lui Gabriel Zahiu pe stadionul din Brasov, situatia echipei Laminorul s-a agravat, tevarii facind pasi mari spre preluarea lanternei rosii a clasamentului si, implicit, retrogradarea din divizia B. Meciul de simbata aceasta, de pe stadionul "Moldova" din Roman, in compania fotbalistilor de la ARO se anunta a fi unul extrem de greu, chiar decisiv pentru tevari. In cazul in care acestia vor pierde si aceasta intilnire, sansele de raminere in cel de-al doilea esalon se diminueaza drastic. (Bogdan GOTCA)