* Se pare ca a venit toamna. Dupa calendar, e venita de ceva vreme, dar aia de saptamina trecuta numai toamna nu s-a chemat, ca pe la prinz era atit de cald, incit vinzarile de bere si de produse de pus pe gratare au depasit asteptarile! In fine: s-a schimbat vremea, am intrat intr-o noua etapa a existentei noastre. Si altii, din alte localitati rasfirate de-a lungul si de-a latul tarii, au intrat intr-o noua etapa a existentei lor: toamna bogata, meritind cu prisosinta a fi sarbatorita!

* Cu trei decenii in urma, locuitorii din Chistoci se intilneau, serile, pe ulita. Era si un bufet, unde se comercializau caiele, hamuri, potcoave, mingi de cauciuc cu buline, cizme de cauciuc fara buline, godine, chiuvete si parfumuri frantuzesti. Uneori, sticle de lichior, vindute doar impreuna cu chiftele de peste, care lipseau din comert. Locuitorii aveau vii, livezi, faceau vin, tuica, rachiu, sampanie – orice faceau ei! Beau acasa la cite unul (sau la altul) si se intilneau, serile, doar pe ulita, din intimplare: bufetul se inchidea la 19.30, din motive de economie. Din 1990, pe terenurile oamenilor au rasarit vile si parcari; nimeni n-a mai facut vin, rachiu sau sampanie, iar localnicii au descoperit avantajele societatii de consum, deci au inceput sa consume si mai mult. In cladirea micului bufet de odinioara s-a mutat Primaria, iar in cladirea mare, fost conac, a Primariei (cu Camin Cultural si sala de bal), s-a amenajat bufetul. Tot mai putini locuitori se intilneau pe ulita…

* In week-end s-a stricat vremea, a venit toamna, iar patronii bufetului au tinut sa o sarbatoreasca intr-o atmosfera vesela, antrenanta, invitind muzicanti din tot judetul – chiar au inaltat o scena in fata cladirii… Peste noapte, cei care aveau nevoie de scinduri pentru cotete au trecut intimplator prin zona. Dimineata, primul cazut in gaura mascata de covor a fost tobosarul tarafului de la Horinca; din toba s-a recuperat doar o bucata de piele, cu care copiii si-au facut prastii. Dupa ce scena a fost reparata cu chit, primarul a tinut in fata celor prezenti (ebrietati inca de acasa, sa capete curaj de baut!) un scurt cuvint de bun-venit, intrerupt cind doi ciini s-au luat la scarmanat in apropiere si toti au fugit sa puna pariuri.

* Furtuna a inceput in timp ce pe scena (intarita si cu pioneze) cinta fanfara din Somoiogi; dupa un ceas, trompetele s-au umplut cu apa, iar un traznet i-a lovit bagheta dirijorului (fabricata dintr-un electrod de sudura) si i-a uscat hainele. Precum colegii lor de pe Titanic, membrii tarafului au cintat fara incetare si dupa ce viitura a luat cu ea scena – care a ajuns aseara, dusa de apa, in Delta Dunarii, artistii fiind bucurosi, deoarece participa azi la Festivalul Cintecului Pescaresc. Fara coloana sonora, citiva au cerut sa inceapa programul de karaoke – condus de DJ Popescu (adica, dupa buletin, Dumitru Jan Popescu). Deoarece, la ultimul karaoke (prilejuit de Ziua Copiilor), niste consumatori chercheliti au bagat de la ei versuri porcoase, mult gustate de public, toti au fost incintati.

* In alta ordine de idei, am prins frinturi din meciul in care Steaua a reusit un rezultat bun la Liverpool, ca n-a luat-o cu 7 la 1, de exemplu. Ne-am lamurit cum e cu echipele romanesti din campionate si cu locul 46 pe care il ocupa fotbalul nostru in lume. Speranta vine de jos, din zona prea putin mediatizata a sportului romanesc. Ieri s-a desfasurat, in campionatul satesc, un meci intre doua echipe. Nu stim care, fiindca ploaia a sters creta de pe tabela, iar tricourile jucatorilor erau murdare. Despre partida, minut cu minut, in grupajul urmator:

* Minutul 7: Lipseste fluierul arbitrului. Lipsesc si ceasul, portofelul si hainele sale de oras, lasate la vestiar. Din lipsa de fluier e chemat ciobanul comunal, cu tilinca si cimpoiul: pe teren se aduna oile. * Minutul 26: Oile au fost alungate, partida incepe. Balonul sutat de un atacant al echipei oaspete izbeste o gaina. Portarul gazdelor prinde gaina. Mingea intra in poarta. Gol anulat, sa nu ia bataie arbitrul. * Minutul 31: Contraatac al gazdelor, care aluneca pe cacarezele oilor. Ciobanul comunal e batut de membrii galeriei, care ii rup fluierul pe genunchi si ii inteapa cimpoiul cu cutitul. Arbitrul dicteaza ofsaid sau hent, la alegere. * Minutul 40: Portarul echipei oaspete se intoarce din boscheti. Se intorc de la bufet si fundasii gazdelor, dupa ce au baut in contul mijlocasului. * Minutul 45: Pauza. Tribuna galeriei oaspetilor se goleste, dupa ce suporterii pleaca la bufet. Suporterii gazdelor, veniti la meci cu bidoanele, ramin. * Minutul 287: Incepe repriza a doua. Mai sint trei jucatori de la gazde si cinci de la oaspeti. Arbitrul doarme in vestiar. Nu se gaseste mingea. Cei doi antrenori joaca table. Se hotaraste de comun acord scorul final: 3-3 (2-1 la pauza). Soarele apune…