Calificarea se joaca

duminică, 23 aprilie 2000, 23:00

Penicilina Iasi – Universitatea Bacau 3-1 (25, 19, -23, 22), in semifinalele Diviziei A la volei feminin
Penicilina: Dochia, FORMAGIU, RUXANDOIU, T. Popa, Dulcianu, ANDROHOVICI. Au mai jucat Giurgea, Cotoranu, A. Popa.
Universitatea: Rusei, MARIAN, Pachitariu, BUSU, Stancu, Capatina. Au mai jucat Tolisteanu, Schragner, Antal, Toma.
Arbitri: I. Nastase (Galati), E. Cadar (Constanta).
Puncte din serviciu: 5-2. Servicii gresite: 2-8.
Desi a obtinut prima victorie in fata bacauancelor in acest sezon, antrenorul Penicilinei, Nicu Roibescu, era putin dezamagit la sfirsitul meciului: "Imi pare rau ca nu am cistigat cu 3-0, pentru ca iin acel caz ne-am fi putut considera aproape in finala. Am avut setul al treilea in mina, dar le-am pierdut pe citeva greseli copilaresti si ne-am ingreunat singuri situatia. Oricum, mergem la Bacau sa ne jucam sansele si cred ca nu este imposibil sa cistigam doua seturi acolo."
Adevarul este ca, dupa cum a jucat simbata, Penicilina ar fi meritat victoria cu 3-0 in fata galonatei sale adversare. Am fost martorii unui meci pe cit de spectaculos, pe atit de tensionat, ambele echipe facind o adevarata propaganda voleiului modern. Setul intii a fost cel mai echilibrat dintre toate, egalitatea consemindu-se in permanenta pe tabela de marcaj (3-3, 6-6, 8-8, 12-12, 15-15, 18-18, 22-22, 25-25), gazdele impunindu-se datorita unei mai mari stapiniri de sine la mingile decisive. Descatusate de emotiile inerente inceputului de partida, elevele lui Nicu Roibescu si Aurelia Ichim au jucat la fel de bine in setul secund, pe care si l-au adjudecat in 18 minute. Dupa 7-7 a urmat o serie de servicii excelente ale Cezarei Ruxandoiu si ne-am distantat la 12-7. Diferenta s-a mentinut in continuare, ba chiar s-a ajuns la 18-11 dupa ce Dochia a reusit doi asi. Se parea ca pe oaspete le lasa nervii, insa Universitatea s-a apropiat la 20-16. Finalul nu putea fi decit al iesencelor, excelente la blocaj, cu Formagiu si Ruxandoiu necrutatoare in atac. Sustinute frenetic de public, Laura Dulcianu si colegele sale au pornit in tromba in setul al treilea, conducind la un moment dat cu 9-2. Credeam ca ne indreptam spre un nesperat 3-0, dar, din pacate, a urmat o "cadere" inexplicabila a iesencelor, care au inceput sa greseasca pueril la preluare si in atac, permitindu-le jucatoarelor lui Florin Grapa sa egaleze la 12 si apoi sa se desprinda la 20-14, pe serviciile ex-iesencei Sorina Marian. Finalul setului a fost incendiar, gazdele s-au apropiat la 19-23 si apoi 23-24, dar punctul decisiv a fost facut de aceeasi Marian, care a adus Universitatii un set extrem de pretios. Partea a patra a meciului a curs intr-o singura directie, cu iesencele in prim-plan. Dindu-si seama ca nu au ce pierde, ele au jucat mai relaxat, permitindu-si solutii ingenioase la fileu si punindu-le in dificultate pe adversare. Asa s-a ajuns la 14-7, dupa citeva blocaje reusite la vedeta oaspetelor, Melania Rusei, dar finalul a fost (cum se putea altfel?) tot pe muchie de cutit. Bacaul a avut o rabufnire de orgoliu, a recuperat terenul pina la 17-21, dar din acel moment Penicilina a jucat fara greseala pe serviciile oaspetelor si a trecut prima linia de sosire, la 25-22. Returul se va juca miercuri, la Bacau. Iesencele au nevoie de doua seturi pentru a-si asigura calificarea in finala, o misiune extrem de grea, dar nu imposibila, dupa echilibrul ce a domnit in teren in prima mansa. (Ion TEODOR)