Clasic romanesc

duminică, 27 februarie 2011, 22:00

Campioana Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta, a fost invinsa simbata, in deplasare, de formatia HC Bosna Sarajevo, scor 23-24 (13-11), in penultimul meci din grupa D a Ligii Campionilor. Echilibrul s-a mentinut doar 9 minute, pina cind HCM a preluat conducerea, 2-3. Dupa alte 9 minute, campioana Romaniei avea deja trei goluri avans, 5-8, pe fondul unei aparari excelente, cu mingi recuperate, datorate si inteventiilor portarului Mihai Popescu. Diferenta s-a marit in minutul 24, 6-11, si 7-13 (min. 28), pentru ca la pauza sa se inregistreze scorul 11-13, dupa ce HCM a primit trei goluri intr-un minut. La reluare, a revenit echilibrul, 14-14 (min. 36), HCM platind tribut apararii laxe din primele minute. Meciul a continuat „cap la cap", 16-16 (min. 42), cu minute de joc pierdute usor de ambele echipe, tabela aratind 19-19, sapte minute mai tirziu. Bosna a ajuns la conducere, 20-19, dar Buricea a readus egalitatea, cu 10 minute inaintea finalului, iar Angelovski a readus HCM in avantaj, 20-21. Marius Sadoveac a marcat pentru 21-22, cind mai erau patru minute, dar cel mai bun jucator advers, Karacic a readus egalitatea, 22-22. Gazdele au mai marcat o data, cu doua minute inintea finalului, 23-22. Bosna a mai avut ulterior un jucator eliminat, dar Sadoveac a ratat copilareste de pe extrema dreapta, desi gazdele aveau doar patru jucatori pe semicerc. Kapisoda a marcat de la 7 metri, cu 40 de secunde ramase din meci, 24-22, HCM a marcat ulterior din acelasi procedeu, prin Stavrositu, 24-23.  Mai erau 13 secunde, Bosna avea doi jucatori eliminati, HCM unul, dar Stavrositu a ratat. Pentru HCM au marcat Angelovski 6, Buricea 5, Toma 4, Irimescu 2, Stavrositu 2, Sadoveac 2, Schuch 1, Muresan 1, in timp ce la gazde cel mai bun marcator a fost Karacic, cu 11 goluri. Sansele constantenilor de a prinde locul IV in grupa si a se califica in optimi sint, mai degraba iluzii, din moment ce saptamina viitoare constantenii vor juca, in ultima etapa, pe teren propriu, cu puternica echipa spaniola Ciudad Real si trebuie sa cistige neaparat. Pe linga aceasta, este necesar ca Bosna sa piarda la Flensburg, iar St. Petersburg, sa cistige nu cistige la Zagreb, meciul cu Croatia. Cea mai grea de indeplinit conditie, este victoria romanilor.

Tot in acest week-end, Stiinta Bacau s-a calificat in sferturile de finala ale Challenge Cup, dupa ce a invins, pe teren propriu cu 40-15 formatia muntenegreana Rudar Plevlja. In tur, bacauanii s-au impus cu 31-22. (MEDIAFAX)